البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

آموزش تغییر آدرس با redirect 301 و اثر آن در سئو

آموزش تغییر آدرس با redirect 301 و اثر آن در سئو

امروزه داشتن سئو خوب و رتبه خب معنایی متفاوت با گذشته دارد، در حال حاضر سایت رتبه خوبی خواهد داشت که تمام موارد مربوط به سئو رو به خوبی انجام دهد، یکی از این موارد تغییر آدرس مناسب هست که در این مقاله از دسته سئو در گروه طراحی سایت وب شهر به توضیح در مورد تغییر آدرس با redirect 301 و اثر آن در سئو می پردازیم.

روش درست استفاده از چند آدرس برای یک سایت استفاده از ۳۰۱ redirect می باشد .همچنین برای انتقال صفحات داخلی نیز کاربرد دارد.برای مثال، اگر صفحه ای در سایت حذف می شود، بهتر است آدرس آن صفحه، به صفحه ی مرتبط دیگر ۳۰۱ redirect شود تا صفحه ۴۰۴ برای کاربر نمایش پیدا نکند.

ریدایرکت ۳۰۱ باعث حفظ رتبه صفحه و انتقال ان از یک صفحه به صفحه ای دیگر می شود . اگر قصد انتقال دامنه یا صفحه از سایت خود را به آدرس دیگری دارید و آدرس قبلی صفحه ی مورد نظر را با ۳۰۱ redirect به آدرس جدید منتقل نکنید، کل رتبه شما و اعتباری که صفحات شما بدست آورده بودند، از بین خواهد رفت.

وقتی خزنده های موتور های جستجو، به صفحه ای می رسند که به صفحه ای دیگر ۳۰۱ redirect شده است، خزنده ها، هم ادرس جدید را دنبال می کنند و متوجه می شوند که صفحه ای که به آن مراجعه کردند، به آدرس جدید انتقال پیدا کرده است.لذا اعتبار و رتبه آدرس قبلی را به آدرس جدید منتقل می کنند.

استفاده از ۳۰۱ redirect وقتی که می خواهید آدرس صفحه ای از سایت خود را به هر دلیلی تغییر دهید و یا صفحه ای را حذف کنید که مشابه آن وجود دارد، به شدت توصیه می گردد.زیرا با این کار ترافیک قبلی خود را از دست نمی دهید و اعتبار و رتبه آن صفحه در گوگل و موتور های جستجو نیز حفظ می شود.
ریدایرکت ۳۰۱، یکی از مهم ترین کارهایی است که باید روی سایت در جهت جلوگیری از تولید خطاها یی مثل ۴۰۴ و… انجام شود .

ریدایرکت کردن لینکهای غیر فعال، تغییر پیدا کرده و یا حذف شده امری حیاتی هست و از همان ابتدای ثبت دامنه تمامی خطاهای ۴۰۴ رو ریدایرکت کنید به صفحه اصلی .با این کار اعتبار دامنه ی تازه شما با ریدایرکت ۳۰۱ کاملا حفظ می شود.

ریدایرکت ۳۰۱ یکی از بهترین راهکارها در آپ گرید کردن http به https است. اگر یک کلاینت توانایی ویرایش لینک داشته باشد باید تمام رفرنس ها را به url درخواستی آپدیت کرد.

*** ۳۰۱ Redirect یک تغییر مسیر دائمی از یک URL به URL دیگری است. ۳۰۱ redirect با ۳۰۲ redirect که برای تغییر مسیر موقتی استفاده می شود متفاوت است.

****

نمونه های ریدایرکت ۳۰۱

برای مثال در نظر بگیرید درخواست کلاینت به صورت زیر باشد:

GET /index.php HTTP/1.1
Host: www.example.org

پاسخ سرور به صورت زیر:

HTTP/1.1 301 Moved Permanently
Location:http://www.example.org/index.asp

در این صورت در زیر می توانید نمونه ای از استفاده از یک فایل htaccess برای ریدایرکت کردن به یک نسخه ی بدون www پیوست شده به دامین را ببینید:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]RewriteRule ^(.*)$ http://%1/$1 [R=301,LL]RewriteCond %{HTTPS} on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,LL]RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://example.com/$1 [R,LL]

 

روش انتقال صفحات به صورت ۳۰۱ redirect در زبان php (زبان دروپال، وردپرس و جوملا php می باشد):

 

<?php

header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);

header(“Location: http://example.com/newpage.html”);

exit();
?>

 

روش انتقال صفحات به صورت ۳۰۱ redirect در asp.net :

Response.Status=”301 Moved Permanently”;

Response.StatusCode=301;

Repoonse.AddHeader(“Location”,”http://newaddress.com”);

Reposonse.End();

 

تفاوت ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲

ریدایرکت انواع متفاوتی دارد که از هر نوع آن هدف خاصی دنبال می شود. در این آموزش از میان انواع رایج ریدایرکت، فقط به دو نوع کاربردی و مفید آن یعنی ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ می پردازیم. هر دو نوع ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ ، مشابه هم عمل می کنند و در هر دو نوع، هم کاربر و هم خزنده های موتورهای جستجوگر از آدرس قدیم به آدرس جدید منتقل می شوند. اما ریدایرکت ۳۰۱ به معنی انتقال دائم و همیشگی است در حالی که ریدایرکت ۳۰۲ به معنی انتقال موقت است.

 

تفاوت ریدایرکت ۳۰۲ و ریدایرکت ۳۰۷

 

اینترنت بر پایه پروتکل HTTP سر واژه عبارت HyperText Transfer Protocol بنا نهاده شده است که نحوه عملکرد لینک ها در فضای مجازی را دیکته می کند. این پروتکل دارای دو ورژن ۱.۰ و ۱.۱ است. ریدایرکت ۳۰۲ در دو ورژن عمل می کند. در ورژن ۱.۰ به صورت کد وضعیت “Moved Temporarily” به معنی انتقال موقت و در ورژن ۱.۱ به صورت کد وضعیت “Found” به معنای یافت شده در مکان دیگر به صورت موقت، به درخواست ارسالی توسط مرورگر پاسخ می دهد. اما ریدایرکت ۳۰۷ فقط در ورژن ۱.۰ عمل کرده و به صورت کد وضعیت “Moved Temporarily” به درخواست ارسالی پاسخ می دهد. به عبارت دیگر ریدایرکت ۳۰۷ در واقع نیمی از ریدارکت ۳۰۲ است و بهتر است همیشه از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید.

Redirect ۳۰۲ : Found (HTTP ۱.۱) / Moved Temporarily (HTTP ۱.۰)
Redirect ۳۰۷ : Moved Temporarily (HTTP ۱.۱ Only)

ریدایرکت صفحات سایت یا وبلاگ با کد HTML

کد ریدایرکت html بیشتر برای سایت های استاتیک ساخته شده با HTML و صاحبان وبلاگ های سرویس های وبلاگدهی رایگان مناسب است که دسترسی به هاست ندارند. با قرار دادن کد زیر در کنار متاهای هدر بعد از تگمی توانید بازدیدکنندگان سایت یا وبلاگ را به مسیر دیگری ریدایرکت کنید.

 

<meta http-equiv=”refresh” content=”3; url=http://dbstheme.COM”>

 

عدد ۳ در کد فوق بدین معناست که ریدایرکت پس از ۳ ثانیه انجام خواهد شد. اگر می خواهید بازدیدکنندگان بلافاصله به مسیر دلخواه شما ریدایرکت شوند، مقدار آن را به ۰ تغییر دهید.

 

کد .htaccess ریدایرکت یک ساب دومین بر روی دیگری

 

Options +SymLinksIfOwnerMatch
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^sub1\.dbstheme\.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.sub1\.dbstheme\.com$

RewriteRule ^/?$ “http\:\/\/sub2\.dbstheme\.com” [R=301,L]

کد .htaccess ریدایرکت دامنه اصلی بر روی ساب دامنه

اگر می خواهید دامنه سایتتان را بر روی یک ساب دامنه ریدایرکت کنید، کد دستوری زیر را پس از ویرایش های لازم در آدرس دامنه، در فایل .htaccess موجود در ریشه سایتتان کپی کنید.

 

Options +SymLinksIfOwnerMatch

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?dbstheme\.com$ [NC]
RewriteRule ^ http://sub.dbstheme.com[R,L]

 

اهمیت ۳۰۱ redirect در سئو

چرا ۳۰۱ redirect مهم است؟

برای یک موتور جستجو “http://example.com” و “http://www.example.com” یکسان نیستند همچنین “http://www.example.com” و “http://www.example.com/default.aspx” دو آدرس یکسان نیستند . در واقع از دید موتور جستجو این آدرس ها چند مسیر دسترسی جداگانه به سایت هستند. اگر شما آدرس وب سایت شما هردو نسخه با www و بدون www و یا چندین URL برای صفحه اصلی دارد این منجر به محتوا تکراری در سایت و سردرگمی موتور جستجو شود .

آدرس سایتتان را با http:// و بدون آن و با www و بدون www در مرورگر وارد کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. همچنین روی دکمه Home در سایت اگر سایتتان به صفحه ای مانند /index.htm، /index.html، /default.asp یا /default.aspx لینک شده است. اگر ببینید که تمام ترافیک وب سایت شما به یک صفحه هدایت نمی شود ، شما مشکل فنی (canonicalization issue) دارید و به احتمال یاد مشکل محتوای تکراری است.
اگر شما چندین مسیر دسترسی به سایت خود پیدا کردید ، راه حل آن استفاده از ۳۰۱ redirect است. یکی از آدرس های بالا را به عنوان آدرس مرجع سایتتان انتخاب کنید و سپس ۳۰۱ redirect را راه اندازه کرده و آدرس های دیگر به آدرس مرجع بصورت دائمی انتقال دهید. ۳۰۱ redirect مشکل مطالب تکراری و سردرگمی موتورهای جستجو را حل می کند.

۳۰۱ redirect موثر در سئو

راه اندازی ۳۰۱ redirect به منظور حفظ ساختار و محتوای سایت لازم است . ۳۰۱ redirect یکی از مهمترین ابزارها برای کمک به تلاش های شما برای بهینه سازی برای موتور های جستجو می باشد. چرا ۳۰۱ redirect در حفظ رتبه بندی شما در موتورهای جستجو موثر است ؟

تصور کنید که ۲۰ وب سایت به آدرس http://www.example.com سایت شما لینک کردند و ۱۵ سایت دیگر به به آدرس http://www.example.com/default.aspx سایتتان لینک کرده اند . در واقع چیزی که موتور جستجو می بیند این است که ۲۰ سایت به یک سایت لینک کردند و ۱۵ سایت به سایتی دیگر. اگر آدرس اصلی شما http://www.example.com باشد و یک ۳۰۱ redirect پیاده سازی کنید که به موتور جستجو بفهماند که تمامی اعتبار آدرس http://www.example.com/default.aspx را به آدرس اصلی انتقال دهد ، شما از اعتبار تمامی ۳۵ سایت بهره مند خواهید شد. به گفته سایت MOZ ، ریدایرکت ۳۰۱ یک تغییر مسیر دائمی است که ۹۰ تا ۹۹ درصد اعتبار سایت را به آدرس هدایت شده ، منتقل می کند.

*** اهمیت ۳۰۱ redirect را برای توسعه و حفظ سئو سایت نادیده نگیرید ، ۳۰۱ redirect برای حفظ اعتبار سایت و ارتباط آن با موتورهای جستجو الزامی است .

 

*** سئو مجموعه از کارها در کنار هم می باشد و اگر اکثر این کارها را انجام ندهید رتبه خوبی نخواهید داشت. پس برای داشتن رتبه خوب به تمام موارد اهمیت دهید!


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *