البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

اهمیت و کاربرد UX

اهمیت و کاربرد UX

سال های قبل، تجربه کاربران در دنیای طراحی وب سایت، چالش بسیار زیادی را در بین طراحان ایجاد کرد و بحث داغ طراحان وب سایت ، بر روی تجربه های طراحی بود.

طراحی بر مبنای تجربه کاربران ، همه حوزه های طراحی را تحت پوشش قرار می دهد. همانند طراحی های ظاهری، معماری ، قابلیت تست پذیری و ارزیابی وب سایت ها ، گرافیک ها و تبادل کاربران با طراحان وب سایت. حتی این مفهوم، محیط کاربری و HCL و تبادلات انسان با کامپیوتر را تحت پوشش قرار می دهد.

طراحی بر مبنای تجربه کاربرانی که از وب سایت بازدید می کنند ،از سال ۱۹۴۰ شروع شد و روز به روز پیشرفته تر شد. در سال ۱۹۹۰، مفهوم UX، طراحی بر مبنای تجربه کاربران (User Experience)، در بین طراحان وب سایت تعمیم یافت و وارد دنیای کامپیوتر شد.

UX، در همه رشته ها مثل روان شناسی، جامعه شناسی و گرافیک، طراحی صنعت و علوم شناختی خود را نشان داد و بسیار عالی درخشید.

بهترین زمان استفاده از UX
علت اصلی استفاده از تجربه کاربران در طراحی وب سایت ها این است که طراحان وب سایت ، به شدت نسبت به این موضوع علاقه نشان دادند.
تاثیر بسزایی استفاده از UX در شکت اپل ، مشهود است. شرکت اپل از هر جزئیاتی از UX، برای طراحی های خود استفاده کرده و هیچ مسئله ای را رها نکرده است. زمانی که شما به این شرکت می روید ، احساس خوبی دارید، احساس امنیت می کنید و دوست دارید که در آن جا قدم بزنید و مرتبا محصولات را نگاه کنید. این شرکت از تکنولوژی کیفیت استفاده کرده و مطابق با خواسته ها و نیاز های مشتریان، محصولات و خدمات خود را طراحی کرده است.

اگر شما قصد دارید تا برای خرید به این شرکت بروید، اصلا نگران وقت خود نباشید. چرا که شرکت اپل ، کاملا در راستای اهداف شما حرکت کرده و شما مجبور نیستید تا برای خرید محصول مورد نظر خود، در صف بمانید.

در اصل ، هدف استفاده از UX برای همه زمینه ها یکی است. شرکت اپل از این اصل به خوبی پیروی کرده و همه مسائل را با اهداف و تجارب کاربران خود ، در نظر گرفته است. آیا شما دوست دارید که برای خرید محصولات مود نظر خود، شرکتی مثل Best Buy را به اپل ترجیح دهید؟ مسلما که این طور نیست.
Amazon’s ۱-Click Checkout، نمونه بارزی است که به طور موفق از UX استفاده کرده است و برای موفقیت خود ، تجارب کاربران و ارزیابی آن ها از وب سایت خود را مورد توجه قرار داده و در موازات با نظرات و ایده های آن ها، پیش می رود.

این نمونه ها نشان می دهد که طراحان وب سایت بهتر است از تجارب کاربران برای پیشبرد طراحی های خود استفاده کنند. البته شما طراحان وب سایت باید به این نکته توجه داشته باشید که دادن تغییرات اساسی در حوزه طراحی سایت های خود، بسیار لازم است، اما شما نباید از جزئیات چشم پوشی کنید
استفاده از تجربه کاربران ، بهترین تجربه ای است که شما طراحان وب سایت از آن برای پیشرفت طراحی های وب سایت خود استفاده می کنید. برای داشتن طراحی منحصر به فرد و متمایز از دیگر طراحی ها ، استفاده از تجربه کاربران را نادیده نگیرید.

چرا الان باید از UX استفاده کنیم؟
۵ سال گذشته شرکت های طراحی وب سایت ، اصلا با مفهوم UX آشنایی نداشتند. اما الان، آن ها به طور فزاینده ای از UX استفاده می کنند. علت این امر این است که استفاده از UX برای طراحی محصولات و خدمات بسیار ساده است و بازارهای رقابتی را به چالش می کشد. آن ها بر مبنای UX، محصولات مشابهی را به بازار عرضه می کنند.

بیایید دوباره نگاهی به شرکت اپل،HTC و سامسونگ و دیگر مارک های هوشمند بیاندازیم که با شرکت iPhone رقابت می کنند. هدف شرکت اپل این است که باید در رده اول قرار گیرد. این شرکت ها ، در طراحی محیط کاربری خود، از UX استفاده می کنند. یعنی در اهداف خود ، استفاده از تجارب و ایده های کاربران را نادیده نمی گیرند.

شما طراحان وب سایت باید به این نکته توجه داشته باشید که مشتریان ، از همان ابتدا به جزئیات نگاه می کنند. آن ها دوست دارند تا موبایل زیبایی را خریداری کنند. آنها دوست دارند از خرید خود لذت ببرنند، هرچند که هزینه خرید این موبایل ها ، با توجه به نیاز و خواسته های آن ها ، گران و پرهزینه است.
بسیاری از شرکت ها از UX برای عرضه و خدمات محصولات خود استفاده می کنند. آن ها می دانند که استفاده از تجربه و ارزیابی مشتریان، برای شرکت ها فروش بیشتری را در بردارد و در نتیجه ، آن ها ، سود بیشتری را بدست می آورند.

شرکت های بزرگ، کل وقت خود را برای طراحی بر مبنای تجارب مشتریان صرف می کنند، در حالی که شرکت های کوچک برای استفاده از UX، از راهنمایی مشاوره ها استفاده می کنند. طراحی UX ، صرف نظر از اندازه، قسمت بسیار مهمی از استراتژی مارک های تجاری محسوب می شود.

طراحی دقیق UX به معنای نوآوری می باشد
طراحی بر مبنای UX نه تنها برای مشتریان خوش آیند است، بلکه برای آنها ، نوآوری به همراه دارد. نوآوری به این معناست که هیچ فردی تا به حال این طراحی را خلق نکرده باشد. Amazon، اولین بار از این نوع طراحی برای وب سایت خود، استفاده کرد. البته این طراحی ، از همان ابتدا برای موبایل ها ، استفاده نشد. اما شرکت iPhone، برای اولین بار ، UX را وارد بازار کرد. تبلت ها هم قبل از این که شرکت اپل ،iPAD خود را وارد بازار کند، از طراحی UX استفاده کردند. اما شرکت اپل برای استفاده از این طراحی، یک هدف را مدنظر قرار داد.

حقیقت امر این است که شرکت اپل ، شرکت بسیار نوآورانه و خلاقانه ای است که به بهترین نحو از طراحی بر مبنای تجارب کاربران استفاده کرده است. رسیدن به موفقیت در شرکت اپل و یا خیلی از شرکت های موفق، اصلا اتفاقی نیست و یک شبه رخ نداده است.

این امر نشان می دهد که طراحان توجه زیاد خود را به سمت جزئیات معطوف کردند. شرکت هایی که بر UX سرمایه گذاری کردند، الان از سودهای هنگفت خود ، لذت برده و به موفقیت چشمگیری رسیدند. هرچند که آن ها ، خیلی ریسک کردند تا به این موفقیت رسیدند.

UX چه سودی برای شما طراحان وب سایت دارد؟
شما طراحان وب سایت می دانید که هنوز در زمینه کار با UX، مهارت و تخصص کافی ندارید. شما می توانید با جستجو بر وب سایت طراحان ماهر UX، از تکنیک ها و مهارات های آن ها درس گرفته و آن ها را برای طراحی های خود استفاده کنید و به نتیجه بهینه ای برسید. طراحان وب سایت از همان شروع کار ، باید مفهوم واژه UX را درک کنند.

نکته دیگری که طراحان وب سایت باید آن را مد نظر داشته باشند ، این است که آن ها باید روز به روز، مهارت های خود را بالا ببرند و اندازه گروه های خود را کم کنند. البته این مسئله ، کمی بعد منفی دارد. منظور من این است که طراحان UX باید از قبل، طراح گرافیک، طراح وب سایت باشند و آن ها نباید که از همان ابتدا به سمت طراحی UX رو بیاورند. شما طراحان وب سایت باید در زمینه UX مهارت ها و تجارب کافی کسب کنید و حتی باید چند مهارت را هم زمان یاد بگیرید.

امروزه ما از طراحان گرافیکی انتظار داریم تا فن کد گذاری را یاد بگیرند و باید بتوانند مهارت های خود را توسعه دهند. شما طراحان وب سایت باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چه بیشتر مهارت ها و تجارب طراحی های خود را بالا ببرید ، بیشتر می توانید در طراحی های UX در وب سایت خود ، موفق تر شوید.

نتیجه گیری
شما طراحان وب سایت باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چه نیاز مشتریان بالا برود، بازار رقابت تنگاتنگ می شود. طراح UX شدن ، اصلا کار راحتی نیست و مهارت های خاص خود را می طلبد. طراحی UX، در زمینه های مختلفی به کار گرفته می شود و هر زمینه و یا هر رشته ای، مهارت های خاص خودش را می طللبد. طراحان UX ، باید از قبل طراحی سایت و طراحی های گرافیکی را انجام داده باشند تا بتوانند در زمینه طراحی UX موفق شوند.

الان دیگر ، وقت آن رسیده تا شما طراحان ،نگاهی به سوابق کاری خود بیاندازید و یک به یک تجارب طراحی های خود را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید که آیا این امادگی را دارید تا در زمینه طراحی UX کار کنید یا خیر؟

*** در حال حاضر وب سایت های بزرگ اهیمت خیلی زیادی به UX می دهند و به گذشت زمان این اهمیت بیشتر هم می شود، با توجه با پیشرفت تمام مشاغل و رقابت سنگین هرکس بتواند بهتر از UX استفاده کند می تواند بهتر با کربران خود در ارتباط باشد و نتیجه بهتری بگیرد.


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *