البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

اگر تا بحال به بهینه سازی طراحی سایت خود فکر نکرده اید امروز دست به کار شوید

اگر تا بحال به بهینه سازی طراحی سایت خود فکر نکرده اید امروز دست به کار شوید

اخیراً طراحی ریسپانسیو حتی از سمت متخصصان و کارشناسان این حوزه به عنوان گرایشی محبوب مطرح شده است. به نقل از مدیرعامل Springbox “طراحی سایت ریسپانسیو” بهترین روش کاربردی برای مخاطبان دیوایس های موبایل خواهد بود. بر اساس گزارشی موثق استفاده از این روش تاثیر بسیار چشم گیری بر رتبه بندی وب سایت دارد. در واقع به کمک ریسپانسیو شما شانس ارائه مطالب به مخاطبان بیشتری را خواهید داشت و به این ترتیب به نتیجه مطلوب کسب بهترین رتبه در موتورهای جست و جو دست خواهید یافت. اولین دلیل محبوبیت ریسپانسیو که در ذهن انسان بوجود می آید حقیقت غیرقابل چشم پوشی افزایش روز افزون دیوایس های موبایل است. اما موتور جست و جوی هوشمندی مثل گوگل که قادر به تشخیص جنسیت مخاطب خود از روی حرکات ماوس است قطعاً دلایل برتری برای رتبه بندی به “ریسپانسیو” دارد.

حقیقتاً رمز ماندگاری و موفقیت روز افزون گوگل چیست؟

راس کار گوگل رضایت مخاطب و کاربران است. این اعتقاد گوگل ستودنی است که همیشه اولویت را بر روی کاربران خود قرار می دهد. بر اساس اصول کاری گوگل اگر همیشه رضایت کاربر و مشتری خود را راس کارتان قرار دهید نقشه کاری شما خود به خود شکل گرفته و شما را به محبوبیت و موقعیت واقعی هدایت خواهد کرد. مشاهده گرایش مردم به استفاده از دیوایس های موبایل کار سختی نیست و شما با مدنظر قرار دادن این قضیه به سمت گرایش ریسپانسیو سوق داده شده و پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی خواهید کرد.

حال که تا حدی از اهمیت بالای این روش طراحی باخبر هستید، دست به کار شوید

اما .. آیا سایت شما آمادگی ریسپانسیو را دارد ؟؟!! با روش آزمون و خطای گوگل می توانید از آمادگی سایت خود (Mobile – Friendly) برای آغاز طراحی ریسپانسیو آگاه شوید. همچنین پس از تحقق این روش بر روی وب سایت خود می توانید با ابزارهای متنوع آنلاین موجود، کیفیت Mobile – Friendly بودن وب سایت خود را در پلت فرم های مختلف بررسی کنید.

انگیزه های پنهان طراحی ریسپانسیو !

ریسپانسیو را می توان روشی از طراحی در نظر گرفت که وب سایت شما را به صورتی پویا برای نمایش در دیوایس هایی از جمله موبایل، تبلت ها و آیپدها مطابقت می دهد. صفحه آرایی ها، طراحی های ظاهری انعطاف پذیر، انتخاب سایز و کیفیت مناسب برای تصاویر و استفاده از متن های مناسب می تواند یک ترکیب جذاب و کارآمد برای حضور وب سایت شما در این دیوایس های موبایل فراهم آورد. توجه داشته باشید که تمامی وب سایت ها با موضوعات مختلف مثل سایت های آکادمی، فروشگاه های آنلاین، آشپزی و سرگرمی و نهایتاً همه و همه می توانند و حتی باید به گرایش ریسپانسیو روی آورند. جالب است بدانید که استفاده کردن از اپلیکیشن های موبایلی مثل مرورگرها برای کسب نتیجه دلخواه شما در حیطه طراحی ریسپانسیو به هیچ وجه کافی نیست.

وب سایت شما بیش از چیزی که تصور می کنید در موفقیت نام تجاری شما اهمیت دارد. تک تک کلیک ها، بازدیدها و کامنت ها بر روی وب سایت شما در واقع انعکاس احساسات کاربران و مخاطبان برند شما است.

محبوبیت اپل در طراحی ریسپانسیو

از زبان طراحان وب سایت ها بشنوید: بسیاری از صاحبان برند خواستار طراحی ریسپانسیو مطابق با دیوایس های شرکت اپل هستند غافل از اینکه این برند تنها ۱۴ در صد از مارکتینگ جهانی را به خود اختصاص می دهد. این در حالی است که سیستم عامل اندروید ۸۰ درصد بازار را به تسخیر در آورده است. البته با هدف مطرح بودن در زمینه طراحی وب سایت توصیه می شود که تمام سیستم های عامل را در نظر بگیرید و قلب مخاطبان خود با تمامی دیوایس ها را فتح نمایید.

تا به حال به این نکته توجه کرده اید که

ایمیل های ارسالی شما به کاربران، در اسمارت فون آنها چگونه ظاهر می شود ؟

اگر به عنوان یک طراح وب سایت به این نکته توجه نکرده باشید، احتمالاً در این ایمیل ها لوگوی شما به شکل نامناسبی بسیار بزرگتر از محتوای اصلی ایمیل شما نمایش داده می شود. این نکته می تواند یک نقطه ضعف بزرگی برای شما باشد. آیا از کاربران خود انتظار دارید که منتظر نمایش داده شدن محتوای اصلی ایمیل شما در فضاهای انتهایی صفحه نمایش دیوایس هوشمندشان بمانند .. !

نکات کلیدی وجود دارد که برای تطابق ایمیل های ارسالی شما با دیوایس های هوشمند می توانید آنها را به کار ببرید. نکته اصلی توجه ویژه به سایز متن ها، سایز تصاویر و همچنین متناسب بودن این دو در ایمیل است. در این شرایط شما می توانید از طراحی های آماده مثل Emma و یا MailChimp استفاده نمایید. این الگوها می توانند دستیار کمکی شما برای قابل مشاهده شدن محتوایتان در تمامی دیوایس ها باشد.

تحقق مارکتینگ همه منظوره

جالب است بدانید که برندهایی هستند که با اتکا به طراحی ریسپانسیو و Mobile – Friendly خود به لوگوهایی مطرح و برجسته در ذهن مخاطبان تبدیل شده اند. برای تحقق چنین مارکتینگ موفق و به اصطلاح همه منظوره طراحی ریسپانسیو را در راس کار خود قرار دهید. به این ترتیب همواره در معرض دید مخاطبان و کاربران خود قرار خواهید گرفت.

خیلی از تجارت ها و شرکت ها هستند که درباره بهینه سازی طراحی وب سایت در گوشی های همراه اشتباه فکر می کنند. این روز ها تجربه های نامتناسبی در وب سایت ها گوشی همراه دیده می شود. به همین دلیل است که مردم هم چنان برای خرید محصولات مورد نیاز خود به دسک تاپ ها رو می آورند.

این موارد به این معنی است که اکثر کاربران سایت شما از ابزارهای گوشی همراه حاصل می شوند. این مورد باید در تمامی طراحی سایت ها و اپلیکیشن ها مورد توجه قرار بگیرد.

طراحی ریسپانسیو + اپلیکیشن = شما در اشتباه هستید

بگذارید مستقیم سر اصل مطلب برویم: طراحی ریسپانسیو و داشتن یک اپلیکیشن، راه حلی برای مشکلات گوشی همراه در این زمینه نیست. این امر کافی نیست و ما را به اشتباهاتی سوق می دهد.

برای اینکه طراحی سایت بهینه سازی شده ای برای گوشی های همراه بسازید، باید بسیار به کاربران سایت گوشی همراه دقت کنید. این مورد به این معنی نیست که مواردی را در طراحی دسک تاپ حذف کنید و متناسب وب سایت قرار دهید، بلکه به این معنی است که چگونه برند و عوامل طراحی سایت خود را در صفحه نمایش گوشی های همراه نمایش دهید.

باید به اپلیکیشن هایی که به کار می برید نیز بسیار فکر کنید. در نهایت باید به بسط برندتان در دسک تاپ ها نیز توجه کنید که البته توجه به دسک تاپ ها آخرین قدم در این زمینه می باشند.

چالش طراحی اطلاعات و محتوای وب سایت

چالش گوشی های همراه این است که صفحه نمایش های کوچکی دارند. این مورد مزیت عالی حساب می شود، هر چه موارد کمتری در یک طراحی باشد، بهتر عمل می کند. این گونه طراحی ها می تواند جذاب و مفید باشد، اما ما از دسک تاپ ها به سمت گوشی ها همراه آمده ایم و این فضای کوچک برای ما اندکی سخت می باشد.

در حالی که فضای بسیار زیادی در دسک تاپ ها وجود دارد، ما باید فکر کنیم که چگونه محتوای زیاد و اطلاعات فراوان وب سایت دسک تاپ را در گوشی های همراه قرار دهیم. مشکل این جا است که صفحه نمایش های گوشی همراه بسیار کوچک و محدود هستند.

اگر یک طراحی سایت استاندارد برای دسک تاپ ساخته و آن را به حالت ریسپانسیو در بیاورید، ممکن است بی فایده باشد- مگر این که ۹۰ درصد محتوای آن را حذف کنید. در این مقاله ۵ راهی را به شما توصیه می کنیم که می تواند در بهینه سازی طراحی سایت ها در گوشی های همراه به شما کمک کند.

۱.برند: در حالی که تجربه کاربری وب سایت در گوشی های همراه ممکن است بسیار محدود باشد، اما باید به این فکر کنید که چگونه برند خود را در این صفحه نمایش های کوچک اجرا کنید. لوگو، رنگ، فونت طراحی سایت شما باید به برند تان جذابیت ببخشد تا تجربه کاربری بهینه ساخته شود و کاربران همیشه این طراحی را به یاد داشته باشند.

۲.اسکرول: باید از اسکرول در طراحی سایت گوشی همراه به طور متناسبی استفاده کنید. اطلاعات را به گونه ای در وب سایت قرار دهید که مطالب مهم در بالا نمایان شود. کاربران وب سایت گوشی همراه تنها در صورتی اسکرول می کنند که بخواهند اطلاعات بیشتری از سایت به دست آورند.

۳.متن، فونت، تصویر و منو: متن خود را باید واضح و صریح تهیه کنید. گوشی های همراه این فرصت را برای ساختن متن های ساده و صریح برای شما فراهم می کنند. از فونت های مخصوص برندها استفاده کنید و اندازه آن را بزرگ در نظر بگیرید تا این کاربران گوشی همراه بتوانند به راحتی آن ها را بخوانند. بیشتر از تصاویر به جای متن ها استفاده کنید.

تصاویر مخصوصا در این ابزارها می تواند کاربران بیشتری را جذب سایت نماید. مردم عاشق تصاویر هستند و روی آن ها کلیک می کنند. تصاویر را به جایی که می خواهید کاربر در وب سایت هدایت شود، لینک گذاری کنید.

۴.دعوت به عمل: باید کاربران را به انجام عملکردهایی در طراحی وب سایت دعوت کنید. این دکمه ها باید واضح و برای استفاده کاربر آسان باشد و باید این کاربران را مستقیما به جایی ببرید تا این فعالیت ها را در وب سایت انجام دهند. از دکمه های بزرگ و برجسته استفاده کنید تا کاربران بیشتر ترغیب شوند.

۵. تست کنید، بسنجید و بهینه سازی کنید: برای این که طراحی وب سایت در گوشی همراه را بررسی و تست کنید باید اندازه مرورگر خود را در دسک تاپ کوچک کنید. می توانید آن ها را در آخرین نسخه های IPHONE و ANDROIOD نیز امتحان کنید. می توانید از نرم افزار های آنالیزگر نیز استفاده کنید. از جایی که وب سایت های گوشی همراه، موارد کمتری از دسک تاپ ها دارند، می توانید آن ها را سریع تر بروزرسانی کنید.

نهایتاً اگر به حضور موفق خود در دنیای دیجیتال اهمیت می دهید، از نقش انکار ناپذیر طراحی ریسپانسیو غافل نشوید.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *