البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

ایجاد اشتیاق به طراحی سایت با برگزاری یک جلسه طراحی

ایجاد اشتیاق به طراحی سایت با برگزاری یک جلسه طراحی

یک جلسه برای طراحی سایت تان باید اجرا کنید و نمی توانید از این مورد اجتناب کنید. اما می توانید این جلسه را به یک رویداد خاطره انگیز تبدیل کنید تا باعث فعالیت های مفیدی در میان اعضای تیم طراحی سایت تان شوید.

شروع هر پروژه طراحی سایت باید با هیجان و پیش بینی های مفیدی انجام گیرد. زمان این است که شما و تیم طراحی وب سایت تان درباره مشتری سایت جدید و ایده ها و ارائه فکر های ناب روی آورد. این مورد باید عملی شود و امکان پذیر است.

یک برنامه ریزی پیش از جلسه طراحی وب سایت تهیه کنید

یک جلسه خوب طراحی وب سایت با برنامه ریزی هایی پیش از شروع جلسه آغاز می شود. شما نیاز دارید تا جزئیات طراحی وب سایت را جمع آوری کرده و اطلاعاتی را برای اعضای تیم طراحی وب سایت تان مهیا کنید. ایده خوبی است تا اطلاعات طراحی وب سایت را پیش از جلسات برای شان ارسال کنید، بنابراین طراحان وب سایت می توانند شروع به فکر کردن درباره طراحی وب سایت کنند.
در این جا ۱۰ مورد وجود دارد که باید پیش از جلسه طراحی وب سایت، ملاحضه کنید:

۱- تعداد تیم طراحی وب سایت

۲- آماده سازی طرح کلی وب سایت ( یک پاراگراف و یا به صورت نکات) بر اساس نیازهای مشتریان وب سایت

۳- طرح کلی اهداف و زمان بندی پروژه طراحی وب سایت

۴- انجام مصاحبات با مشتریان وب سایت

۵- نشان دادن نمای کلی از وضعیت پروژه طراحی وب سایت

۶- توسعه یک طرح کلی دقیق از پروژه طراحی سایت

۷- مهیا کردن لیستی از مواردی که باید در زمان مشخص تحویل داده شود

۸- مشخص کردن عوامل موفقیت

۹- درک کردن مشخصات فنی و الزامات در طراحی سایت

۱۰- ساخت دستور نحوی اجرای بخش های مختلف طراحی وب سایت

محیط مناسبی را برای این جلسه مهیا کنید. وسایل موجود در اتاق کنفرانس را دوباره بچینید، از این رو طراحان وب سایت می تواند رو در روی یکدیگر بنشینند. به دکوراسیون و موزیک و یا دیگر عواملی در اتاق کنفرانس فکر کنید که باعث انگیزه بخشیدن به طراحان وب سایت موجود در تیم شود. عوامل حیرت انگیز می تواند تیم را به سرعت جذب کرده و درک شان را از جلسات طراحی وبسایت همیشگی تغییر دهد.

مباحث و گفت و گو باید هدف خاصی داشته باشند

هدف گفت و گو و مباحث باید، هدف پروژه طراحی سایت را منعکس کند، از این رو جلسات طراحی وب سایت تیم طراحی سایت را در جهت مناسبی سوق می دهد. جلسات طراحی سایت باید برای پرورش تفکرات خلاقانه به کار رود.

جلسات طراحی سایت را به هفت قسمت تقسیم کنید:

 • مقدمه
 • ارائه فکر و ایده های ناب مرحله اول
 • فعالیت
 • جلسه پرسش و پاسخ
 • ارائه فکر و ایده های ناب مرحله دوم
 • وظایف و عملکردها

USABILITY.GOV، دارای یک مجموعه سوالات طراحی شده در پروژه های طراحی سایت و پروژه های ساخت محصولات دیجیتالی می باشد، و برای هدف تمام طراحی ها امکان پذیر است. به یاد داشته باشید که هدف جلسات مباحث و گفت و گو درباره طراحی سایت باید در جهت هیجان انگیز نگه داشتن اعضای تیم درباره طراحی سایت باشد و همگی اعضا باید ایده هایی را در جهت اهداف، نتایج و دیدگاه های برای طراحی وب سایت داشته باشند تا به موفقیت برسند.

اطلاعات کاربردی و نه خیلی طولانی را فراهم کنید

اگر جلسه طراحی وب سایت تان مکانی است تا خلاصه ای از طراحی سایت را بسط داده و بخوانید، اعضای تیم با اشتیاق و هیجان و ایده های نابی که انتظار داشته اید، در جلسه تان فعالیت نمی کنند. اگر اطلاعات را به موارد کوچک تر و کاربردی تری تقسیم کنید، این جلسات طراحی وب سایت به نحو احسنت عمل می کند. مستنداتی را نیز بعد از اتمام جلسه طراحی وب سایت فراهم کنید.
از این رو، چه نوع اطلاعاتی تیم طراحی وب سایت در این مباحث و گفت و گو ها نیاز دارد؟ به طور خلاصه، آن ها به وارد بصری علاقه بیشتری نشان می دهند. به یاد داشته باشید که “به صورت بصری همه چیز را نشان دهید، نه درباره همه چیز توضیح دهید”. این یک تیم طراحی وب سایت است. به مشتریان وب سایت خود نشان دهید. پروژه طراحی سایت را نشان دهید. رقابت ها و مباحث را به تصویر بکشید. سپس مشاهده خواهید کرد که تیم طراحی سایت ایده های ناب شان را ارائه می دهند.

فعالیتی را در این جلسات برنامه ریزی کنید

دور یک میز بنشینید. این امر به پیشرفت پروژه طراحی سایت و ارائه ایده های ناب کمک می کند. یک فعالیت برنامه ریزی شده و یا یک بحث می تواند ایده مناسبی برای جذب طراحان وب سایت و کمک به ارائه ایده ها و نظرات مفیدشان شود. شما می توانید این کار را به دو صورت انجام دهید:

 • به عنوان یک فعالیت مربوط به طراحی وب سایت
 • یک فعالیت نامربوط به منظور ارائه تفکرات خلاقانه

این چنین فعالیت ها می تواند یک راه مفیدی برای کمک به انگیزه بخشیدن اعضای تیم باشد و به آن ها کمک کند تا در قالب گروهی روی پروژه طراحی وب سایت کار کنند. (این مورد می تواند مخصوصا برای افرادی مهم باشد که در گذشته با هم همکاری نداشته اند.)

سه ایده برای اینگونه از فعالیت ها در پروژه طراحی وب سایت، وجود دارد:

۱- یک نقشه و طرح مفهومی را بسازید تا به آن ها نشان دهید تا پروژه طراحی وب سایت چه شکلی است و چگونه کار می کند. یک مورد جالب و سرگرمی را به این فعالیت بیافزایید، مانند ساخت نقشه بدون کلمات، طوری که برای فهیمدن آن، طراحان وب سایت باید خلاقیت هایی را از خود نشان دهند.

۲- الویت بندی هایی را انجام دهید. به هر کسی یک سری کارت هایی ارائه دهید تا روی آن بنویسند که کدام عوامل طراحی سایت از همه مهم تر هستند. سپس کارت ها را بر اساس الویت بندی ها بچینند.

۳- تصاویر و موارد بصری دیگری از پروژه طراحی سایت کنونی، پروژه های طراحی وب سایت مشابه و طراحی سایت رقیبان را به آن ها نشان دهید. به آن ها بگویید که در یک نگاه، یک کلمه از احساسی که نسبت به این طراحی وب سایت دارند، بنویسند. تصاویر با مجموعه کلمات مرتبط با پروژه طراحی سایت می تواند به پیشرفت طراحی سایت کمک کند.

سه نوع کتاب را که ایده های فوق العاده ای برای فعالیت های خلاقانه و یا ارائه ایده های ناب در جلسات و گروه ها دارد را در این جا برایتان آورده ایم:

۱- ” کافئین برای تیم های خلاقانه” توسط STEFAN MAMAW

۲- “الهام بخشیدن چالش هایی برای هنرمندان، تصویرسازان و طراحان وب سایت” توسط ETHAN BODNAR

۳- “۸۰ چالش برای ارتقای مهارت های طراحی وب سایت تان” توسط DAVID SHERWIN

تنطیم کرونومتر

جلسات طراحی وب سایت این چنینی می تواند مقرون به صرفه و دارای زمان های مفیدی باشد. یک کرونومتر را به جلسه طراحی سایت آورده و طبق مدت زمانی که وظایف طراحی وب سایت در این جلسه باید انجام شود، تنظیم کنید.

مدت زمان واقعی هر جلسه طراحی وب سایت می تواند بر اساس تیم و نوع طراحی وب سایت تان متفاوت باشد. برخی شرکت ها برای طراحی وب سایت های بزرگ شان، تمام روز را در این جلسات صرف می کنند. اما در گروه های کوچک طراحی وب سایت باید در مدت زمان های کوتاه تری انجام شود. به طور مثال این نوع جلسات طراحی وب سایت در مقیاس کوچک باید ۱ تا ۲ ساعت به طول بیانجامد تا جلسه طراحی سایت به هدف پیش بینی شده خود برسد.

یک نتیجه و خلاصه سازی از جلسه طراحی وب سایت را مهیا کنید

طراحان وب سایت باید جلسه طراحی وب سایت را با نتایجی و وظایفی برای انجام طراحی وب سایت، ترک کنند. (به یاد داشته باشید که این جلسات مانند منابع ارجاعی شان در طول پروسه طراحی وب سایت خواهد بود).
اطمینان حاصل کنید که تیم تان همه مواردی که برای شروع طراحی سایت نیاز دارند را در این جلسه طراحی وب سایت فرا گرفته اند. (به ملاحضاتی که قبل از شروع جلسه طراحی وب سایت در نطر گرفته بودید، فکر کنید که آیا تمام آن ها انجام پذیرفته است یا خیر.) من دوست دارم که برای هر طراح وب سایت در تیم به منظور انجام وظایفی که در پروژه طراحی سایت دارند، ابزارهای را برای شان مهیا کنم. این روزها، مجموعه این ابزارها درقالب یک درایو می باشد ولی در گذشته مانند یک فولدر فیزیکی بود.

این مجموعه ابزارها باید شامل موارد زیر باشد:

 • پارامترهای طراحی و سبک های طراحی وب سایت، مانند رنگ و فونت، سبک های کاربردی و دستورالعمل هایی برای برند مورد نظر.
 • خلاصه طراحی سایت و نمای کلی پروژه
 • فرصت های مشخص ارائه طراحی سایت و وظایف مشخص
 • تصاویر، لوگو و دیگر جزئیات
 • مثال هایی از چگونگی طراحی عوامل در وب سایت
 • موارد بصری که مشتریان وب سایت دوست دارند و نکاتی را درباره پروژه طراحی وب سایت تذکر می دهند
 • ارتباط با دیگر اعضای تیم در جهت پیشبرد وظایف طراحی وب سایت

نتیجه گیری

برنامه ریزی یک جلسه طراحی سایت باید به ارائه نظراتی بیانجامد که به پیشبرد پروسه طراحی وب سایت کمک کند. باید مواردی را در این جلسات خلق کنید تا اعضای تیم طراحی وب سایت را مشتاق نگاه دارید.
حتی موارد ساده ای مانند چیدن وسایل موجود در اتاق کنفرانس و یا دکوراسیون های غیر قابل پیش بینی می تواند به جذب اعضای تیم به جلسه طراحی وب سایت کمک کند. خلاق باشید و موفق باشید.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *