البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

بررسی Anchor Text

بررسی Anchor Text

امروز در سری مقاله های سئو در گروه طراحی سایت وب شهر به بررسی Anchor Text و اهمیت آن در سئو خواهیم پرداخت.

Anchor Text چیست ؟

Anchor Text کلمه یا عبارتی است در محتوای وب سایت و زمانی که بر روی آن کلیک می کنیم ما را به صفحه ای دیگر هدایت می کند. ما یه عنوان کاربر فقط قادر به دیدن قسمت قابل کلیک انکر تکست هستیم .

Anchor معنی لنگر را میدهد، در اصطلاح Anchor Text عبارت از متنی (نامی) میباشد که پیوندی به آن لینک میشود گوگل و تعداد دیگری از موتورهای جستجو، صفحات وب سایت ها را تحت تاثیر مستقیم متن پیوندی یا (Anchor Text ) به آن صفحات در نتایج جستجو نمایش می دهد. این موضوع یعنی اهمیت این متن ها در سئو را میتوان با نگاه کردن به نمونه های فوق العاده ای از صفحات وب سایت ها که رتبه بالای نتایج جستجو در اختیار دارند درک نمود.

Google bombs تقریباً آسان ترین نمونه ها برای پیدا کردن و درک کردن این موضوع است که چگونه متن پیوندی بر SERP یا Search Engine Result Pages یا همان لیست صفحات نتایج موتور جستجو تاثیر می گذارد. با جستجوی عبارت Miserable failure در گوگل (در اواخر سال ۲۰۰۵), Googlebomb صفحه بیوگرافی جورج بوش را نشان می داد. ( www.whitehouse.gov/president/gwbbio.html ) به روشنی این مثال قدرت متن پیوندی را نشان میدهد، چرا که با مشاهده این صفحه در می یابید که چنین کلمه ای به هیچ وجه در این صفحه استفاده نشده است ( نه در متن صفحه و نه در عنوان و … ) و با آنالیز و بررسی بیشتری می توان به این نکته دست یافت که تعداد زیادی از وبلاگ نویس ها از متن پیوندی miserable failure برای لینک دادن به این صفحه استفاده کرده اند.

انواع انکر تکست

۱- برند (Branded)

استفاده از نام برند خاص در لینک و یا ادرس url سایت دلخواه در متن لینک .به طور مثال “وب شهر”

۲- کلی (Generic)

اگر در یک نوشته به طور مثال گفته شده بود “اینجا” کلیک کنید , یک انکر تکست جنریک خواهیم داشت . این نوع انکر تکست ها کلمه کلیدی خاصی را ندارند مانند “انجا کلیک کنید ” , “ادامه مطلب” و …

۳- بدون متن لنگر (Naked Anchor Text):

بعضی از لینک‌ها متن خاصی ندارند. مثلا: http://www.apple.com را اگر به اپل لینک کنیم، یک بک‌لینک با انکرتکست Naked ایجاد کرده‌ایم.

۴- تصاویر

بعضی اوقات از تصاویر برای لینک دادن استفاده می کنیم و متنی که در خصوصیت alt انها نوشته می شود به عنوان انکر تکست انها در نظر گرفته می شود.

۵- کلمات کلیدی اصلی

مهم‌ترین و حساس‌ترین نوع انکرتکستی که وجود دارد این مدل می باشد. این انکرتکست اصولا کوتاه است و کلمه کلیدی اصلی ما را در بر می‌گیرد.

۶- انکر تکست Partial Match

حضور نسبی (یا جزئی) کلمه کلیدی در انکر تکست با عنوان Partial Match شناخته می شود. برای مثال عبارت “راهنمای لینک بیلدینگ پیشرفته”، یک انکر تکست Partial Match است.

با انجام یک بهینه سازی وب سایت خوب، می توانید در موتور جستجو بهتر عمل نموده و در بالای لیست باشید ، اما استفاده نادرست از چند متن پیوندی نامناسب در لینکها می تواند بهینه سازی وب سایت شما را زیر سوال برده و در آینده نتایج خوبی را شاهد نباشید . هنگامی که شما کاملاً قوانین سئو را در وب سایت خود رعایت نمایید از جمله (محتوای غنی از کلمه کلیدی ) و استفاده مناسب از متن پیوندی بین صفحات وب سایت و سایتهای دیگر لینک کرده باشید، دقیقاً اینجاست که در موتور جستجو رنکینگ خوبی بدست خواهید آورد.

با مثال زیر ساختار انکر تکست را تشریح می کنیم :

<a/> گروه طراحی سایت وب شهر <“a href=”https://www.web-city.ir >

** <a></a> : آغاز و پایان تگ لینک
** href=” https://www.web-city.ir” : لینکی که به آن ارجاع داده شده است .
** گروه طراحی سایت وب شهر : انکرتکست “Anchor Text”

همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید متنی که بین تگ لینک نوشته می شود به عنوان توصیف کننده لینک مشخص شده در پارامتر href ، انکرتکست یا متن توصیفی شناخته می شود.

Google bomb از کارایی ترکیبی یک متن پیوندی با هزاران لینک سود می برد. در یک اتفاق مشابه فوق با کلمه Computer و کلمه Computers درگوگل درحال رخ دادن است. از ژانویه ۲۰۰۵ ، با جستجوی کلمه Computer درگوگل سایت www.dell.com را به عنوان ۱۰ نتیجه مهم و با جستجوی کلمه کامپیوترها سایت تاثیر و اهمیت Anchor text در سئو www.compaq.com را به عنوان ۱۰ نتیجه مهم رتبه بندی می کند. با نگاه کردن به Source این دو صفحه و بررسی استفاده از کلمه کامپیوتر یا کامپیوترها را به ترتیب آشکار می شود که متن پیوندی چقدر در رنکینگ موثر است. از آنجائیکه میلیون ها صفحه برای نتایج جستجوی کلمه Computer و همچنین میلیون ها صفحه برای نتایج جستجوی کلمه Computers بدست می آید و این نکته که این دو کاملاً تجاری و رقابتی هستند، دلیلی است که این دو سایت معمولا دارای رتبه بالایی در نتایج موتور جستجو هستند، چیزی نیست به جز قدرت متن پیوندی. ما ازطریق بررسی وب سایت های واقعی دریافتیم که متن پیوندی تقریباً همیشه یکی از فاکتورهای تصمیم گیرنده برای رنکینگ در SERP و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو می باشد.

اهمیت انکر تکست برای سئو

یکی از مهمترین فاکتورهای مرتبط با اهداف سئو ، Anchor Text می باشد. انکر تکست باید شامل کلمات کلیدی مرتبط با عبارات جستجو شده در موتورهای جستجو باشد. به عبارت دیگر اگر می خواهید شانس رتبه بندی کلمات کلیدی تان را افزایش دهید باید متن انکرتکست حاوی کلمات کلیدی غنی باشد. در واقع ایجاد لینک های داخلی و هم چنین لینک های خارجی مناسب می تواند جایگاه وب سایت را در نتایج جستجو بهبود دهد. زمانی که شما از کلمات کلیدی مرتبط با اهدافتان به عنوان متن توصیفی یا Anchor text این لینک ها استفاده می کنید جایگاه شما در نتایج گوگل برای این کلمات و عبارات بهبود چشم گیری خواهد داشت. مهمترین بخش برای موتورهای جستجو انکر تکست یا همان متن لینک شده می باشد که با استفاده مناسب از آن می توانید مشخص کنید که برای چه کلماتی جایگاه خوبی در نتایج جستجو کسب کنید.

چه کارهایی نباید انجام دهید زمانی که می خواهید از صفحه ای به صفحه دیگر لینک کنید ؟ هنگامی که می خواهید استراتژی لینک های خود را بهبود دهید بهتر است از انجام دادن کارهای زیر خودداری کنید.

  • از انکر تکست هایی مانند “اینجا کلیک کنید” استفاده نکنید.
  • از انکر تکست های مشابه و تکراری استفاده نکنید.
  • سعی کنید از عبارات و کلمات متنوع برای اشاره به لینک ها استفاده نمایید.
  • استفاده بیش از حد یک کلمه با عبارت در متن لینک می تواند تاثیر عکس داشته و جایگاه شما برای این عبارت به جای بهبود با کاهش مواجه شود.
  • با استفاده از عبارات مختلف میتوانید یک شبکه طبیعی و مناسب برای لینک های داخلی و خارجی سایت خود ایجاد کنید.

انواع رایج انکر تکست های استفاده شده بر اساس تحقیقات انجام شده به شرح زیر می باشند :

۱- استفاده از متن غیر توصیفی مانند کلمات “اینجا” یا “کلیک کنید” که یکی از انواع رایج و نامناسب استفاده از انکرتکست می باشد.

۲- استفاده از آدرس صفحه / Naked URLs : در بسیاری از موارد مشاهده شده است که بجای استفاده از متن توصیفی به طور مستقیم آدرس صفحه با فرمت های مختلف استفاده شده است ، مانند :
www.example.com, example.com, Example.com, EXAMPLE.COM, http://www.example.com

۳- تطابق دقیق معنایی / Exact Match Anchor Text : استفاده دقیق از کلمات کلیدی ممکن است شانس بدست آوردن جایگاهی بهتر با دامنه وسیعی از عبارات کلیدی را کاهش خواهد داد.

۴- تطابق جزئی معنایی و استفاده از مترادف / Partial match anchor text : استفاده از این نوع انکر تکست ها بیشتر از انواع دیگر پیشنهاد می شوند. بسیاری از وب سایت های موفق از استراتژی تنوع و ترکیب کلمات و مترادف ها برای بهینه سازی انکرتکست های محتوای خود استفاده می کنند. درصد بسیاری از انکر تکست های مناسب و با ارزش از مترادف ها و کلمات کلیدی طولانی تشکیل می شوند.

بهتر است در سازماندهی فاکتورهای موثر در سئوی سایت دقت کنید و در صورت عدم دانش کافی در این امر با کارشناس سئو مشورت کنید به دلیل که این فاکتورها می تواند نقش مهمی در رتبه بندی سایت شما داشته باشد.

تا چه اندازه Anchor Text استفاده کنیم؟

استفاده زیاد از Anchor Text باعث می شود سایت شما Penalize شود و سایت شما با کلماتی که بعنوان Anchor Text انتخاب کرده اید اصلا در گوگل دیده نشوید.

روش های مختلف برای افزایش اهمیت لینک های صفحات سایت

۱- سعی کنید استایل متن های لینک را به نحوی مشخص کرد که از متن معمولی جدا شود و کاربر بتواند این متن را به راحتی ببیند .
۲- متن لینک حتما مرتبط به محتوای صفحه لینک شده باشد (بهتر است از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید).
۳- متن لینک را به صورت کوتاه انتخاب کنید .
۴- اطلاعات سایت خود را در google map , google serach درج نمایید .
۵- عضویت در شبکه های اجتماعی
۶- لینک فقط برای خارج از صفحه نباشد بلکه برای داخل خود صفحه نیز لینک قرار دهید (در واقع هم از لینک اینترنال استفاده کنید هم از لینک اکسترنال).

نکاتی کلیدی در هنگام استفاده از Anchor Text

هنگامی که متن لینک را انتخاب می کنید کارهای زیر را انجام ندهید:

۱- سعی کنید از انکر تکست هایی مانند “اینجا کلیک کنید” استفاده نکنید.

۲- از انکر تکست های متنوع و غیر تکراری استفاده کنید. استفاده بیش از حد یک کلمه با عبارت در متن لینک می تواند تاثیر عکس داشته و جایگاه شما برای این عبارت به جای بهبود با کاهش مواجه شود. با استفاده از عبارات مختلف میتوانید یک شبکه طبیعی و مناسب برایلینک های داخلی و خارجی سایت خود ایجاد کنید.

چگونه به طور موثر از متن پیوندی برای بهینه سازی وب سایت استفاده کنیم ؟

کاربرد متن پیوندی یا anchor text در بهینه سازی وب سایت، در واقع محتوای لینک را به صفحه لینک گیرنده نسبت می دهد، به این معنی که اگر شما بتوانید صفحات مرتبط را به هم با متن پیوندی مناسب لینک کنید، آن صفحات در رتبه بندی موتور جستجو خیلی بهتر ظاهر خواهند شد. اکثر صفحات در سایت web-city.ir از اضافه کردن کلمه بهینه سازی یا ارتقا رتبه سایت سود می برند و از این رو اضافه کردن لینکی از هر صفحه از سایت با استفاده از متن پیوندی غنی از کلمات کلیدی دیگر یک بهینه سازی وب سایت مناسب را در پی خواهد داشت.

روش های مختلف برای افزایش اهمیت وب سایت و لینک های صفحات آن

۱- حتما آدرس وب سایت خود را بر روی کارت ویزیت و مدارک شرکت داشته باشید .
۲- عضویت در مکان اجتماعی و وبلاگ ها
۳- بایستی استایل متن های لینک را به نحوی مشخص کرد که از متن معمولی جدا شود .
۴- متن لینک را به صورت مختصر نوشته شود یعنی نه زیاد کوتاه و نه زیاد طولانی .
۵- از متن توصیفی برای متن لینک استفاده کنید .
۶- متن لینک حتما مرتبط به محتو.ای صفحه لینک شده باشد .
۷- از کلمات عمومی مانند صفحات برای متن لینک استفاده نکنید .
۸- در بیشتر موارد از آدرس url برای متن لینک استفاده شود .
۹- لینک فقط برای خارج از صفحه نباشد بلکه برای داخل خود صفحه نی لینک قرار دهید .
۱۰- لینک هایی که به دیگر صفحات سایت می دهید باید ساده باشد . استفاده از منوهای pop up و فلش و مانند آن از خوانایی لینک های شما می کاهد.
۱۱- اطلاعات سایت خود را در google map , google serach درج نمایید .

*** اگر مجبور به استفاده از لینک های پیچیده در طراحی سایت هستید می توانید از لینک های ساده در انتهای صفحات استفاده کنید تا موتور های جستجوگر نیز بتوانند لینک های شما را شناسایی کنند .

بک لینک (Backlink) چیست؟

Backlink به پیوندهایی گفته می شه که وب سایت های دیگه به وب سایت شما می دهند. گوگل اهمیت زیادی برای این پیوندها هم از نظر تعداد و هم از نظر میزان محبوبیت وب سایت پیونددهنده) قائله. هر گونه لینک به صفحات شما در سایت ها و صفحات دیگر که توسط موتور های جستجو پیدا شود بک لینک است.

مقاله “معرفی بک لینک و تاثیر آن بر سئو” را بخوانید.

شرایط بک لینک خوب چیه ؟

در اینکه تعداد بک لینک بسیار مهم است شکی نیست اما توجه داشته باشید که کیفیت بک لینک ها هم باید دارای ارزش باشد. به طور مثال مثلا اگر سایت شما در زمینه تجارت الکترونیک است بهتر است با کلمات مرتبط ( تجات- تجارت الکترونیک-b2b و … ) لینک شما قرار گیرد. بار ها دیده شده است که به کلمات : اینجا – ادامه مطلب و … لینک داده می شود. خوب شما تصور کنید چندین موضوع مختلف با کلمه اینجا لینک شود. آیا موتور های جستجو ارزش لینک یا کلمه اینجا را می فهمند ؟ البته باید توجه داشت وب سایتی که به شما لینک می دهد هر چقدر پر بازدید تر و با پیج رنک بالاتری باشد بک لینک قویتری برای شما ست.

مقاله “بک لینک سازی اصولی” را حتما مطالعه کنید!

چک کردن بک لینکها:

سایت هایی وجود دارد که بک اینک های سایت و کیفیت و نوع آن ها را مشخص می کنند مانند :

*** http://www.backlinkwatch.com/
*** http://smallseotools.com/backlink-checker/

****************************************************

اگر سوالی در زمینه آموزش سئو و طراحی سایت دارید می توانید آن را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید تا کارشناسان گروه طراحی سایت وب شهردر اولین فرصت به صورت دیدگاه یا ارائه مقاله به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین، خوشحال می شویم که پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم با کمک شما پایگاهی ایده آل برای آموزش طراحی سایت و سئو ایجاد نماییم.


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *