البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

راه های بالا بردن کارایی وب سایت

راه های بالا بردن کارایی وب سایت

در هنگام طراحی سایت و پایه ریزی اهداف سایت، یکی از مقصودها این است که سایتی پر بازدید و کارا داشته باشد که مورد توجه و شناخته شده بین کاربران هدف قرار بگیرد. جتی اگر شما بهترین، کاملترین و مفید ترین اطلاعات را در زمینه فیلد کاری و تجاری خود جمع آوری نمایید اما دسترسی و پیدا کردن این اطلاعات برای کاربران آسان نباشد مسلما وب سایت شما با آنچه که در ذهن شما بوده است تفاوت بسیاری پیدا خواهد کرد.در زیر مواردی ذکر شده است که رعایت کردن آنها میتواند به افزایش کارایی و بهره وری سایت شما کمک نماید :

۱- کار بیشتر روی ورودی اصلی سایت:
منظور از ورودی اصلی سایت محوطه ایست که کاربر بعد از بارگذاری کامل سایت بدون اینکه توسط scroll پایین رود، میبیند .کاربری که وارد سایت شما میشود باید در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته خود برسد و به صفحه مورد نظر خود لینک شود وگرنه سایت شما را بسته و سراغ سایت دیگری میرود. در نتیجه سعی کنید که نمای اصلی وررودی سایت بسیار مفید باشد و از درج آگهی های تبلیغاتی (که اکثرا آزار دهنده چشم و اعصاب هستند) و … خود داری نمایید. شاید شما با مانیتور ۲۰ اینچ در حال کار هستید اما همیشه به فکر کاربران با حداقل امکانات هم باشید،شاید شما بازار بزرگی را از دست بدهید

۲- گزارش های آماری سایت
این نکته بسیاز مهمی است که شما بدانید کاربران و بازدید کنندگان سایت شما از طریق لینک موجود در کدام وب سایت و یا از طریق جستجوی چه واژه کلیدی به سایت یا بلاگ شما راه پیدا کرده اند، این نکات و کلمات کلیدی میتواند در تعریف Meta Tag هایی که برای سایت خود انتخاب مینمایید تاثیر بیزایی داشته باشند،سایت هایی همانند Google Analytics و یا وبگذر و یا PersianStat راه حلهای مناسبی برای شروع کار به حساب می آیند .

۳- اعمال قانون Pareto بر روی آمار بدست آمده
Pareto’s Principle یا همان قانون ۸۰-۲۰ میگوید که ۸۰ درصد بازدید های سایت مربوط است به ۲۰ درصد محتویات سایت شما. کافیست که شما بیشتر تمرکز خود را بر روی مطالب یا صفحاتی که بیشترین بازدید را داشته اند بگذارید،یعنی شما باید ۸۰ درصد زمانی را که برای تولید محتوای سایت خود کنار میگذارید، برای آن ۲۰ درصدی که بیشترین بازدید و بازخورد و توجه را داشته اند بگذارید. اگر میبیند که اکثر کاربرانی که به سایت شما مراجعه میکنند مستقیما به صفحه خاصی میروند شما برای اینکه آن صفحه مفید تر و کارآمد تر باشد باید وقت بیشتری روی آن صفحه بگذارید

۴- انتخاب مکانی مناسب برای RSS Feed سایت یا بلاگ شما
آیکون خوراک خود را در مکانی بسیار مناسب و کاملا در دید قرار دهید تا بازدید کنندگان شما به دنبال آن نباشند و به راحتی آنرا پیدا کنند، همچنین از آیکونهای با انداره و شکل و شمایل استاندارد استفاده کنید و سعی نمایید آیکون شما در نمای اصلی ورودی سایت( که در مورد ۱ به آن شاره شد) قرار داشته باشد. تعداد مشترکان سایت شما بسیار حایز اهمیت است و فکر اینکه حتی ۱ کاربر را به خاطر اینکه خوراک سایت شما را نتواند پیدا کند بسیار مایوس کننده است.در حال حاضر RSS دیگر کاربرد زیادی ندارد ولی اهمیت وجود بلاگ بسیار زیاد است.

۵- جستجو گر داخلی برای سایت شما
در صورتیکه شما دارایی سایتی بزرگ و با حجم اطلاعات بالایی هستید، وجود یا جستجوگر کامل به کاربران سایت شما کمک خواهد کرد تا به مطالب مورد نظر خود راحتتر دسترسی پیدا کنند. شاید شما در ابتداری کار و هنگامی که هنوز پستهای زیادی ندارید به اهمیت این قضیه پی نبرید، اما هنگامی که تعداد پستهای شما از رقم قابل توجهی بشود گشتن آرشیو سایت شما آن هم صفحه به صفحه کار بسیار طاقت فرسایی میشود و ممکن است پستهای قدیمی تر شما از چشم بیافتد. همواره وجود یک جستجو گر پیشرفته (Advanced Search) در سایتهای پر محتوی احساس میشود.

۶- استفاده از فضا های خالی
یکی ار مهمتری عناصری که باعث خروج کاربران از سایت شما میشود سردرگمی و درهم ریختگی مطالب سایت شما میباشد، شما باید به اندازی کافی از فضاهای خالی بین عناصر سایت استفاده ببرید و حتی کادرهای مهمتر را با فضای خالی بیشتری در اطراف آن مشخص نمایید.

۷- دخیل کردن کاربران در سایت
به کاربران و بازدید کنندگان سایت اجازه دهید تا مفید ترین صفحات و یا پستها را توسط سیستم امتیاز دهی مشخص نماید،چرا که مطالبی که توسط کاربران انتخاب میشود برای بسیاری دیگر از کاربران مهم جلو میکنید. برای مثال قسمت فیلم سایت یاهو داریا ۲ قسمت در باره نظریه در مورد هر فیلم میباشد: نظریه کاربران سایت و نظریه منتقدان .به اینصورت شما میتوانید قسمتی را برای پربازدیدترین و پرامتیازترین پستها مشخص نمایید

۸- نمایش پستهای مربوط در هر پست
شما بدین وسیله میتوانید کاربران را به سمتی که نیازشان است سوق دهید،فرض کنید کاربری با جستجو در گوگل وارد سایت شما است و به پست دلخواه خود رسیده، شما میتوانید با قرار دادن لینک پستهایی که در رابطه با همان موضوع هستند او را در راه رسیدن به اطلاعات بیشتر یاری و کمک نمایید. به این ترتیب هم به کاربر کمک کرده اید و هم بازدید صفحات خود را افزایش داده اید.

۹- لینکهای شما باید کاملا مشخص باشند
کاربر باید بتواند به راحتی لینکهای شما را پیدا کنید و شما باید با تفییر رنگ، تغییر استایل نمایش، نمایان شدن پس زمینه زیر آن، تغییر فونت و اندازه آن و . . . لینکها را متفاوت با نوشته های ساده بسازید تا کاربران بدن هیچ مشکلی بتوانند آنها را تشخیص دهند. معمول ترین راه برای مشخص سازی لینکها رنگ متمایز فونت آن و Underline میباشد.


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *