البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

سرور چه تاثیری در سئو دارد؟

سرور چه تاثیری در سئو دارد؟

سرور چه تاثیری در سئو دارد؟

در این مقاله از سری مقاله های سئو گروه طراحی سایت وب شهر به اهمیت و تاثیر سرور و هاست بر سئو سایت می پردازیم.

همانطور که محتوا و لینک ها می توانند روی ظهور شما در صفحات اول نتایج جستجو موثر باشند سرور وب سایت شما نیز می تواند نقش بسیار مهمی در رنک و اعتبار وب سایت شما داشته باشد.در اینجا در مورد اهمیت سرور در سئو و بررسی فاکتورهای مهم سمت سرور صحبت خواهیم کرد.

نکته کلیدی اینجاست که شما باید مطمئن شوید که صفحات وب سایتتان با سرعت بالا و قابل اعتماد در صفحات نتایج جستجو پیشرفت می کنند. به یاد داشته باشید یک موتور جستجو همواره سعی می کند تا بهترین تجربه را برای کاربر ایجاد نماید و فرستادن یک کاربر به وب سایتی که سرور آن اغلب موارد از دسترس خارج است و یا بارگزاری آن بسیار طول می کشد یک تجربه قابل قبول برای کاربران محسوب نمی شود.

تاثیر سرور و هاست در سئو سایت زیاد است و این به دلیل اهمیتی که سرعت و پایداری سایت در بحث بهینه سازی موتور جستجو دارد می باشد. هاست و سرور غیر استاندارد می تواند موجب نابودی سئو سایت شود. در این پست به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

یکی از مهم ترین فاکتورهای دخیل در سئو سایت، سرعت لود وبسایت است. سرور و هاست در این میان نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند. از سوی دیگر پایداری سایت (آپتایم) و به اصطلاح دان down نشدن آن، اهمیت بالایی در بحث بهینه سازی سایت دارد. بنابراین انتخاب میزبانی خوب برای سایت می تواند جزء یکی از روش های بهبود سئو سایت باشد.


آپتایم سرور و هاست در سئو سایت

آپتایم سرور و هاست در سئو سایت نقش حیاتی دارد. آپتایم مدت زمانی است که سایت بدون مشکل کار می کند و اصطلاحا در وب بالا است. این مقدار در شرایطی مورد قبول گوگل واقع می شود که ۹۹% باشد. ینی در ۹۹ درصد مواقع سایت بالا باشد. Down شدن سایت می تواند ضربه جدی بر سئو ایجاد کند. بنابراین باید به محض پایین آمدن سایت با مرکز سرویس دهنده خود تمااس بگیری و موضوع را اعلام کنید.

*** چرا که در این زمان کوتاه، اگر گوگل به سایت شما سر بزند، کل دامنه را به عنوان ۴۰۴ قلمداد می کند و ممکن است سایتتان را از لیست نتایج حذف کند.

آی پی IP سرور در سئو سایت

موردی که باید به آن بسیار توجه کرد، خرید هاست از شرکت هایی است که خدمات خوبی را ارائه می دهند. بعضی از شرکت ها، سایت های زیادی را روی یک آدرس آی پی IP قرار می دهند. در این حالت با بلاک شدن یک سایت توسط گوگل، همه وبسایت های دیگر روی همان آی پی در بلک لیست گوگل قرار می گیرند و از درجه اعتبار ساقط می شوند.

*** علاوه بر این ها دو دسته “هاست ایرانی” و “هاست خارجی” پیش روی افراد قرار دارد که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند.

هاست و سرور ایرانی در سئو سایت

هاست ایرانی در سئو سایت های ایرانی تاثیر خوبی دارد. چرا که یکی از عواملی که در سئوی محلی یا لوکال سئو (Local SEO) اهمیت دارد، نمایش سایت های محلی است. به عبارت دیگر، وقتی فردی در آدرس آی پی ایران یک کوئری را در گوگل سرچ می کند، نتایج متفاوتی را با یک فرد ایرانی ساکن در انگلیس مشاهده می کند. یکی از دلایل این موضوع، به آی پی سرور سایت ها باز میگردد. گوگل تمایل دارد سایت هایی را که دارای IP ایرانی هستند و از ایران میزبانی گرفته اند را به کاربران ایرانی نمایش دهد.

هاست و سرور خارجی در سئو سایت

به علت اهمیتی که گوگل به کاربران خود می دهد، به علت رفاه آن ها دوست دارد سایت ها را سریع تر برایشان لود نماید. بدیهی است که اگر سرور، خارج از کشور باشد، مدت زمان ping یعنی زمان پاسخ و نمایش اطلاعات به کاربر طولانی تر شده و سرعت کاهش می یابد و برای کاربران ناخوشایند است. این موضوع در تمام کشورها صادق است.
البته این قضیه به موارد دیگری نیز بستگی دارد که ما به هنگام سئو سایت کشورهای خارجی برای مشتری های خود مدنظر قرار می دهیم. تاثیر سرور و هاست در سئو سایت باید مورد توجه زیادی قرار بگیرد.

اولین و مهمترین موضوع این است که سرور در واقع یک کامپیوتر است و کارایی هر کامپیوتری بستگی به قدرت سخت افزار و منابع دردسترس آن دارد . مواردی مانند تعداد و نوع پردازنده ها ، مقدار حافظه ، کیفیت شبکه و اتصال به اینترنت می تواند مهم و تاثیرگزار باشد. شما باید با کسانی که مسئول سرویس میزبانی شما هستند صحبت کنید تا مطمئن شوید که منابع سرور و یا سرویس میزبان شما برای نمایش سریع صفحات وب سایتتان و حداقل مدت از کار افتادگی کافی و مناسب هستند.

محل فیزیکی قرارگیری سرور شما می تواند روی اعتبار شما در موتورهای جستجو تاثرگزار باشد. وقتی که یک کاربر به وب سایت شما علاقه نشان می دهد موتورهای جستجو حتی این اطلاعات را که محتوای وب سایت شما با چه سرعتی برای این کاربر بارگذاری می شود را ذخیره می کنند.

اگر کاربر از یک کشور باشد و سرور وب سایت شما در کشور دیگری قرار داشته باشد این موضوع باعث بارگزاری کندتر وب سایت می شود که یکی از موارد قابل توجه موتورهای جستجو است . این موضوع ممکن است غیرقابل باور است باشد اما در بیشتر مواقع اتفاق می افتد میزبانی وب سایت شما در آن سوی دنیا ممکن است با منافع اقتصادی همراه باشد اما متقابلا باعث بارگزاری کندتر وب سایت خواهد شد.

در مجموع شما باید مطمئن شوید که هاست یا سرور وب سایت تان به لحاظ جغرافیایی در نزدیکترین مکان ممکن نیست به کاربران وب سایت تان است اگر کاربران شما از تمامی دنیا به سایت شما وارد می شوند ، شما شما باید به دنبال سرویس میزبانی باشید که بتواند درخواست های مشاهده وب سایت شما را روی یک شبکه جهانی از سرورها توزیع کند و اگر شما به مخاطبان محلی خدمات ارائه می دهید . بهتر است به کمک شبکه های ارسال اطلاعات یا به اختصار CDN سرعت بارگزاری وب سایتتان را تا حد ممکن افزایش دهید تا باعث شود بارگزاری فایل های سنگین مانند تصاویر و ویدئو در وب سایت شما بهبود یابد.

مورد دیگری که باعث افزایش سرعت بارگزاری وب سایت شما می شود استفاده از کش است . وب سایت شما ممکن است تنظیم شده باشد که محتوا و اطلاعات صفحه را از دیتابیس دریافت کرده و روی سرویس میزبانی شما قرار دهد تا به واسطه درخواست کاربر به او نمایش داده شود. سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس ، دروپال و جوملا به این ترتیب کار می کنند و تقریبا تمامی صفحات که در وب سایت های فروشگاهی و تجارت الکترونیک مشاهده می کنید به وسیله ارسال درخواست هایی به دیتابیس ساخته می شوند .

یکی از راه هایی که در این شرایط به واسطه آن می توانیم مدت زمان فعالیت دیتابیس را کاهش دهیم. فعال کردن گزینه کش کردن در سمت سرور است جایی است که وب سایت شما فقط یک بار با دیتابیس برقرار می کند تا یک صفحه را ایجاد کند و سپس سرور یک کپی از این صفحه را برای نمایش های بعدی کش خواهد کرد(روی RAM نگه می دارد) به محض این که کپی ایجاد شده برای هر یک از بازدید های بعدی از این صفحه اطلاعات مورد نیاز از طریق نسخه ذخیره شده در سرور نمایش داده می شود و فشار روی دیتابیس کاهش خواهد یافت.

بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا و یا فروشگاه های اینترنتی یک پلاگین و تنظیم خاص برای خود دارند که به آنها در انجام این کار کمک خواهد کرد .

آخرین مورد اما مهمترین آنها این است که مطمئن شوید سرور وب سایت شما به صورت مداوم فعال است و هیچ وقت از دسترس خارج نمی شود .اگر سرور وب سایت شما دائما از دسترس خارج شود موتورهای جستجو به این نتیجه می رسند که وب سایت شما در دسترس نیست و آن را به کاربران خود نمایش نمی دهند.

به یاد داشته باشید موتورهای جستجو سعی می کنند رفتارهای انسانی را تقلید کنند و همچنین سعی می کنند به چیزهایی که ما دوست داریم اهمیت دهندو چیزی که کاربران دوست ندارند این است که سایت شما کند بارگزاری شود و یا اصلا بارگزاری نشود.

*** به یاد داشته باشید سئو مجموعه از فعالیت های بهینه سازی می باشد، پس برای داشتن رتبه خوب به تمام موارد باید اهمیت دهید!


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *