البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

لینک بیلدینگ چیست؟ و تاثیر آن در سئو!

لینک بیلدینگ چیست؟ و تاثیر آن در سئو!

یکی از مهمترین فرایند های بهینه سازی یک سایت link building است. جالب است بدانید که لینک سازی توسط سئوکاران تازه کار و یا افراد غیر حرفه ای فراموش می شود و اصلا انجام نمی شود و یا ممکن است آنها طوری لینک سازی انجام دهند که اثر بد یا خنثی داشته باشد.

منظور از Link Building چیست ؟

به هر گونه کاری که باعث ایجاد لینک برای سایت شما می شود، لینک سازی گفته می شود در واقع هر لینکی در سطح اینترنت که به سایت شما اشاره داشته باشد بک لینک نامیده می شود.

اگر بخواهیم از لینک سازی مثال های دیگری بیاوریم، وقتی لینک شما در تالار گفتگو (forum) سایت ها قرار می گیرد، وقتی لینک شما در وبلاگی در قسمت پیوند ها قرار میگیرد،و یا حتی وقتی برای سایت خود تبلیغ بنری می کنید (لینک بنر)، وقتی لینک شما در کامنتی ثبت می شود، زمانی که سایتی شما را در قسمت مورد علاقه خود به عنوان لینک مفید قرار می دهد و یا در موضوع خاصی به صفحه ای از سایت شما ارجاع می دهد، وقتی لینک شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، همه اینها لینک سازی محسوب می شود.

انواع بک لینک

در ابتدا بک لینک ها همه تنها یک نوع بودند ، اما به مرور پیچیده تر شدند و به مرور زمان واقعا حالت بسیار پیچیده ای به خود گرفتند . با این حال می توان گفت که در حال حاضر ، بک لینک ها دو نوع دارند که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک محسوب می گردند. این انواع عبارتند از :

  • بک لینک فالو
  • بک لینک نوفالو

تاثیر بک لینک های فالو بیش تر است یا نوفالو ؟

البته که تاثیر بک لینک فالو بسیار بیش تر از بک لینک نوفالو است . البته مقالات زیادی درباره تاثیر بک لینک های نوفالو نوشته شده است. در برخی مقالات سئو گفته شده است که عده بسیاری توانسته اند ، با همین بک لینک های نوفالو سایت را حتی به صفحه اول گوگل بیاورند. اما اخیرا، گوگل از تاثیر و قدرت آن ها کاسته است. چرا که این بک لینک ها به سادگی به دست می آیند و هیچ ارزشی ندارند.

در واقع از نظر گوگل بک لینک نوفالو ، بسیار کم ارزش تر از بک لینک فالو می باشد.

حال ممکن است تصور شما اینگونه باشد که لینک های نوفالو، هیچ تاثیری در بک لینک ها و کسب اعتبار برای یک سایت نخواهند داشت و اعتباری را بصورت مستقیم منتقل نخواهند کرد. اما موتورهای جستجو با مشاهده این نوع از لینک ها و ایندکس نمودن آن، امتیازی را برای سایت لینک شده در نظر خواهند گرفت که این امتیاز در کنار امتیازهای کسب شده توسط لینک های فالو، در انتها باعث می گردد که مجموعه ای از امتیازهای گرفته شده از لینک های فالو و نوفالو به عنوان لینک سازی طبیعی برای شما در نظر گرفته شود و جایگاه سایت شما را در موتورهای جستجو ارتقا دهد.

مزیت استفاده از لینک های نوفالو

جلوگیری از اسپمرها : گاهی وقت ها این امکان بوجود می آید که سایت شما در تیررس لینک های اسپم قرار خواهد گرفت و لینک های متفاوت در بخش نظرات سایت قرار گرفته خواهد شد. در اینصورت می توانید با استفاده از قرار دادن کد نوفالو (nofollow) بر روی لینک ها، از تاثیر تمامی آنها در امتیاز دهی پیج رنک خود جلوگیری نمایید.

جلوگیری از کاهش اعتبار : همانطور که بخشی از اعتبار شما، از طریق لینک های ورودی به سایتتان بدست می آید، ولی بخش زیادی از اعتبار خود را به جهت لینک دادن به سایت های دیگران از دست خواهید داد. در اینصورت تنها کاری که می بایست انجام دهید استفاده از کد نوفالو بر روی لینک های خروجی می باشد.

پس متوجه شدیم که لینک های نوفالو، نیز بی تاثیر نبوده و می تواند به روند بک لینک سازی سایت شما کمک کرده و اعتبار آن را افزایش دهد و وجود لینک ها را طبیعی جلوه دهند.

درنهایت هر سایتی به لینک سازی نیاز دارد. پس شما بدون لینک سازی هر چه در محتوا و ساختار سایت خود از نظر سئو انجام داده اید، بی فایده یا کم اثر خواهد بود.

البته ناگفته نماند که گوگل هیچ وقت به طور مستقیم توصیه نکرده است که شما Link Building انجام دهید. گوگل همواره توصیه کرده است که با ارائه خدمات و مطالب مفید و دست اول، لینک جمع کنید. یعنی دیگران خود به خود شما را به خاطر کیفیت خدمات و محتوایتان لینک کنند.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *