البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

مبانی اولیه طراحی سایت

مبانی اولیه طراحی سایت

مبانی طراحی وب سایت

کسانی که در حرفه طراحی وب سایت کار می کنند برای اینکه سایتهای خوبی داشته باشند باید با برخی از حقایق ضروری آشنا باشند. طراحی وب سایت شغلی است که به صورت مداوم تغییر می کند، اما با وجود این، شما با رعایت یکسری اصول ساده می توانید یک وب سایت خیلی خوب پیاده سازی نمایید.

اول از همه همیشه به یاد داشته باشید چیزی که شما از پروژه طراحی وب سایت می بینید متفاوت از دیگران است. زیرا شما آن را در مرورگر خودتان امتحان می نمایید. همانطور که شما می دانید کیفیت نمایش یک سایت وابسته به مرورگر مورد استفاده است؛ در نتیجه همیشه دیگران را در ذهن داشته باشید و پروژه طراحی سایت را در مرورگرهای مختلف تست نمایید.

یکی دیگر از عناصر مهم طراحی وب سایت، HTML آن می باشد. بسیاری از طراحان وب تصور می کنند که HTML فقط یک زبان توصیفی صفحه است در صورتیکه، یک زبان ساختاری نشانه گذاری است. بنابراین بسیاری کارشناسان طراحی وب سایت از HTML در راه اشتباه استفاده می کنند که این باعث می شود روی کل سایتشان تأثیر بگذارد.

گرافیک سایت نیز یکی از عوامل تأثیر گذار بر روی سایت است. اگرچه عوامل گرافیکی فریبنده و جذاب به نظر می رسند، اما معمولاً برای فروش موثر نیستند و در صورت استفاده زیاد ممکن است نتیجه برعکس ایجاد کند.

همچنین استفاده زیاد از عناصرهای گرافیکی سرعت لود سایت را کاهش می دهد و ممکن است ذهن بینندگان طراحی وب سایت را از هدف اصلی دور نماید. اگر لازم است که از عوامل گرافیکی استفاده کنید باید تصاویر مناسب انتخاب نمایید و سایز آنها را تا حد ممکن کوچک کنید. مهمترین نکته که در طراحی وب سایت باید به خاطر داشت محتوای سایت می باشد. زیرا یکی از فاکتورهای کلیدی در بهینه سازی سایت است و رتبه سایت را در موتورهای جستجو افزایش می دهد.

نسل جدید کاربران وب نسبت به نسل‌های گذشته، بیشتر جذب اطلاعات بصری می‌شوند. برای همین، صاحبان سایت‌ها تمایل دارند سایتی با گرافیک بالا داشته باشند. اما در طراحی اینگونه از سایت‌ها، علاوه بر اینکه می‌بایست به قوانین سئو توجه نمود باید طوری طراحی شود که برای کاربر جذاب باشد.

زمانی که شما در مرحله طراحی سایت برای شغل خود یا دیگران هستید، واقعیت هایی وجود دارد که اگر می خواهید وب سایت تان بی نظیر به نظر برسد، باید به یاد داشته باشید. طراحی سایت، چیزی است که متداوما تغییر می یابد، اما علی رغم این تغییرات، شما می توانید وب سایت فوق العاده ای را با قوانین ساده طراحی کنید. البته قوانین که شما به کار می برید، همان طور که پیش می روید افزایش می یابد و یا ممکن است اندکی تغییر کند ولی مکان خوبی برای شروع طراحی سایت می باشد.

ابتدا، همیشه به یاد داشته باشید که چیزی که می بینید، همان چیزی نیست که زمانی که طراحی وب سایت می کنید از آن برداشت می کنید. شما نمی توانید وب سایتی را طراحی کنید و فکر کنید که دیدگاه شما نسبت به این وب سایت مانند دیدگاه دیگران است که می خواهند آن را ببیند. چگونه به نظر رسیدن یک وب سایت بستگی به این دارد که از چه مرورگری برای وب سایت تان استفاده می کنید. به یاد داشته باشید که طراحی وبسایت را باید در ذهن مخاطبان تان منسجم کنید، نه اینکه تنها متناسب با خود و مرورگرتان باشد.

عامل مهم دیگری که باید در طراحی وب سایت وجود داشته باشد، HTML است. خیلی از طراحان وب سایت به طور اشتباهی فرض می کنند که HTML به راحتی یک صفحه شامل توضیحات بسیار است. حقیقتی که درباره HTML وجود دارد، زبان نشانه گذاری ساختاری است، به این معنا است که شما علاوه بر ساخت طرح بندی ها، ساختار یک سند را هم می سازید. حتی اگر فکر می کنید که شما HTML را به خوبی درک می کنید، شما باید به عقب برگشته و برخی از مبانی پایه را مرور کنید و در HTML به کار ببرید تا مطمئن شوید که شما راه را اشتباه نمی روید. اکثر متخصصین طراحی سایت از HTML به طریق نادرستی استفاده می کنند و این امر بر ظاهر وب سایت شما تاثیر به سزایی دارد.

طراحی سایت همانند پروسه کلمات کلیدی نمی باشد، حتی اگر شما در مرحله قرار دادن محتوا در وب سایت باشید. از نظر منطقی خیلی به صرفه است که شما این موارد را رعایت کنید، زیرا زمانی که پروسه کلمات کلیدی را پشت سر می گذرانید، شما روی ظاهر صفحات وب سایت نیز کنترل و نظارت دارید. زمانی که محتوا را در وب سایت قرار می دهید، شما کنترل کمتری روی چگونه به نظر رسیدن این محتواها دارید، زیرا این محتواها در کامپیوترها، تنظیمات کامپیوتری، و مرورگرها به صورت متفاوت ظاهر می شود. در حالی که شما کنترلی بر طرح بندی محتوای تان دارید، باید روی هر صفحه از وب سایت تمرکز داشته باشید تا محتوا را به بهترین شکل ممکن در وب سایت قرار دهید.

زمانی که در مرحله طراحی سایت هستید و یا حتی آموزش طراحی سایت هستید خیلی مهم است که به یاد داشته باشید که گرافیک ها همیشه بهتر از لینک و محتواهای ساده نیستند. گرافیک ها می توانند واقعا وب سایت تان را زیبا سازند، اما باید به یاد داشته باشید که شمار زیادی از مردم به وب سایت های گرافیکی علاقه ای ندارند و از آن استفاده نخواهند کرد. اگر می خواهید از گرافیک هایی استفاده کنید که بسیار خوب باشند، باید دقت کنید که در طراحی سایت بسیار اهمیت دارد که صفحات وب سایت را طوری بسازید تا باوجود یا بدون وجود گرافیک ها هم به راحتی جستجو شود.

در کنار استفاده کردن از گرافیک ها در طراحی سایت، باید همیشه دقت کنید تا زمانی که یک صفحه وب سایت طراحی می کنید، به طور اغراق آمیزی از این گرافیک ها استفاده نکنید. در حالی که برخی ممکن است بسیار زیبا و برای استفاده جالب به نظر برسند، ولی باید به گونه ای وب سایت ها را تنظیم و طراحی کنید که در اکثر مرورگرهای وب سایت ها به راحتی جستجو شود. اگر مجبورید، می توانید از برخی از گرافیک های فلش دار استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که همیشه استفاده بیشتر از این گرافیک ها در وب سایت، ضروری نیست. زمانی که بحث طراحی وب سایت می شود، همیشه سادگی حرف اول را می زند. یاد بگیرید که گرافیک ها را با هدف خاصی به کار ببرید.

احتمالا، مهم ترین قانون طراحی سایت این است که به یاد داشته باشید که محتواهای با کیفیت، وب سایت را ها را فوق العاده می سازد. شما می توانید گرافیک های فلش دار و انواع مختلف دیگری را نیز در هر صفحه از وب سایت تان داشته باشید، اما بدون وجود محتواهای با ارزش و با کیفیت، طراحی سایت شما هر لحظه در حال نزول می باشد. زمانی که شما در این وضعیت به طراحی وب سایت می نگرید، به نظر بسیار آسان می آید ولی حقیقت دارد. موضوع اصلی این جا است که ما طراحی سایت را بیشتر از آنچه که نیاز است سخت و پیچیده می کنیم. اگر دارای محتوای با کیفیت در وب سایت تان باشید، شما خواهید فهمید که صفحه های وب سایت تان بسیار فوق العاده است و نیازی نیست تا هیچ چیز اضافه ای را به این طراحی موفق وب سایت اضافه کنید. همیشه طراحی وب سایت ساده، بهتر از هر چیزی می باشد.

اصول اولیه طراحی وب سایت


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *