البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info[at]web-city.ir
support[at]web-city.ir

مزایای استفاده از سایت‌های ریسپانسیو

مزایای استفاده از سایت‌های ریسپانسیو

اهمیت طراحی وب سایت ریسپانسیو (RESPONSIVE)

با طراحی سایت ریسپانسیو دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد. در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی می‌شود که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود. سایت ریسپانسیو برای واکنش سایت نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از سایت‌های ریسپانسیو

  • احتیاجی به ساخت وب سایت جدا برای موبایل ، تبلت و . . . ندارید ، فقط یک وب سایت دارید که با تمام گجت ها سازگار است.
  • محتویات غیر تکرای در داخل سایت باعث می‌شود تا موتورهای جستجو شما را در نتایج خوبی قرار دهند چون یک وب سایت در اشکال مختلف طراحی شده است.
  • وب سایت‌های ریسپانسیو از نظر هزینه ای خیلی کمتر است زیرا در حالت عادی باید برای سخت افزاری یک وب سایت جدا طراحی کنید در صورتی که وب سایت‌های ریسپانسیو در یک قالب هستند ولی به اشکال مختلف نمایش داده می‌شود.
  • افزایش بازدید وب سایت شما توسط کاربران سایت بیشتر می‌شود زیرا کاربران به راحتی می‌توانند صفحه‌ات را مشاهده کنند و این امر باعث می‌شود تا موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای شما قائل شوند.

موارد مهم در طراحی سایت ریسپانسیو

اصول اصلی در این مورد که باید در ذهن خود داشته باشید این است که طراحی وب سایت شما باید از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار باشد. این انعطاف پذیری باید به گونه ای باشد که سایت شما در دستگاه های مختلف مانند تبلت و موبایل و… با اندازه و ظاهر مناسب و کارآمد به نمایش در بیاید. همین امر برای موتور جستجوی گوگل بسیار با اهمیت می باشد و از نظر بهینه سازی سایت امتیاز خوبی می توان کسب کرد.

در گذشته نه چندان دور در طراحی سایت ها روالی وجود داشت که شما باید برای نسخه موبایل هم یک سایت جداگانه طراحی می کردید که در این حالت سرور شناسه مرتبط به مرورگر کاربر را تشخیص می داد و با معین کردن اینکه این کاربر سایت را با چه دستگاهی می خواهد مشاهده کند، سایت را باز می کرد. اما امروزه به راحتی می توانید تمام این پروسه زجرآور را کنار بگذارید و با یک طراحی سایت، تمام نیاز های خود را برآورده کنید. در طراحی سایت ریسپانسیو، تمامی لایه های سایت به صورت شناور در سایت طراحی می شوند و با استفاده از دستور Media Query و با استفاده از سی اس اس اندازه ها و ظاهر سایت مشخص می شوند. زمانی که شما سایت خود را به صورت ریسپانسیو یا واکنش گرا طراحی کنید، سایت شما در تمام دستگاه ها با بهترین و مناسب ترین ظاهر نمایش داده می شود. این تکنیک بسیار در بین علاقمندان به وب مورد استقبال قرار گرفته است پس شما هم ریسپانسیو باشید.

وب سایت های تجارت های کوچک برای صفحه نمایش کامپیوترها و دسک تاپ ها بهینه سازی شده اند. اما از جایی که مردم امروزه بیشتر از طریق گوشی های همراه خود به وب سایت ها دسترسی پیدا می کنند، باید طراحی سایتی داشته باشیم تا در تمامی ابزارها و در هر اندازه از صفحه نمایش ها، قابل روئیت باشد.

یکی از موثرترین روش هایی که برای تمامی کاربران سایت کاربرد دارد، ساخت یا طراحی مجدد وب سایت ها به صورت ریسپانسیو می باشد. این طراحی ریسپانسیو باعث می شود تا یک وب سایت در تمامی ابزارها و در هر اندازه از صفحه نمایش ها، به خوبی اجرا شود.

طراحی وب سایت ریسپانسیو به معنی جوابگو بودن نیازهای کاربران سایت در تمامی ابزارهایی است که به وسیله آن سایت ها را بازدید می کنند. طراحی ریسپانسیو مربوط به ایجاد تجربه کاربری بهینه می باشد که مخصوصا برای کاربران گوشی همراه بسیار مفید است تا مواردی که در وب سایت ها می خواهند، به سادگی بیابند. طراحی ریسپانسیو وب سایت ها به معنی بارگیری سریع صفحات سایت است و این طراحی سایت باید نیاز کاربران را به تغیر اندازه، تایپ، اسکرول و یا زوم کردن در صفحه نمایش را کاهش دهد.

زمانی که می خواهید محتواهایی را برای طراحی سایت ریسپانسیو خود تهیه کنید، باید چه کارهایی انجام دهید؟

۱.ابتدا به کاربران گوشی همراه هوشمند فکر کنید

برای این که یک طراحی وب سایت جذاب و ریسپانسیوی را بسازید، باید روی کاربران گوشی همراه هوشمند تمرکز کنید. طراحی خود را ابتدا برای صفحات لمسی شروع کنید و سپس طراحی خود را به مرور ارتقاء دهید. به این صورت می توانید کاربران سایت خود را از هر ابزاری که استفاده می کنند تا وب سایت شما را بازدید کنند، خشنود و راضی نگاه دارید و هم چنین توسط این طراحی ریسپانسیو می توانید به کاربران اجازه دهید تا توسط هر نوع اتصال اینترنتی که در اختیار دارند، بتوانند صفحات سایت تان را سریعا بارگیری نمایند.

۲.اطلاعاتی را برای طراحی سایت خود مهیا کنید که نیازهای کاربران سایت را تحقق بخشد

به این فکر کنید که کاربران بیشتر به دنبال چه اطلاعاتی در وب سایت شما می باشند:

  • به دنبال محصول و یا سرویسی هایی می باشند که شما در وب سایت خود به فروش می رسانید؟ به این معنی است که باید در وب سایت خود یک کادری برای جستجو محصولات و لینکی از سرویس های سایت خود قرار دهید.
  • می خواهند با شما تماس بگیرند؟ باید شماره های تلفن خود را در سایت قرار دهید.
  • کاربران سایت می خواهند مکان تجارت شما را پیدا کنند؟ باید آدرس و نقشه شرکت خود را در وب سایت قرار دهید.
  • می خواهند با شما قرار ملاقاتی تنطیم کنند؟ می خواهند در لیست ایمیل و خبرنامه شما شرکت کنند؟ ویدجت ها و لینک هایی که کاربران را به این سرویس ها متصل می کنند را در وب سایت خود قرار دهید.

شما هم چنین می توانید تصاویر جذاب و رنگ هایی را در طراحی وب سایت خود به کار ببرید. هم چنین باید به بارگیری سریع صفحات سایت و خوانایی محتوای سایت در هر اندازه از صفحه نمایش ها، دقت داشته باشید و از همه مهم تر باید روی این موضوع تمرکز کنید که طراحی وب سایت تان باعث اخلال در عملکرد کاربران سایت نشود.

۳. بهینه سازی طراحی سایت برای تبلت ها

زمانی که یک وب سایت جذاب، مفید و موثری را طراحی کردید که نیاز کاربران گوشی همراه هوشمند را تحقق می بخشد، باید به این موضوع فکر کنید که چه محتواهایی دیگری نیز باید به طراحی سایت خود بی افزاید تا متناسب نیازهای کاربران تبلت باشد.

شما نیازی نخواهید داشت تا تغییراتی را در محتوا و طرح بندی طراحی سایت خود به وجود آورید که متناسب کاربران تبلت های کوچک مانند IPAD MINI و KINDLE FIRE باشد. اما برای تبلت های بزرگ تر مانند IPAD های تمام صفحه، باید از تصاویر بزرگی به کار ببرید و یا محتواهایی را به صفحه اول سایت خود بی افزاید، مانند رضایت نامه های مشتریان سایت و یا اطلاعیه از پیشنهاد ها و رویدادهای جدید. شما هم چنین باید به محتواهای ویدئویی در این طراحی ها نیز فکر کنید- تنها اطمینان حاصل کنید که این وب سایت از HTML5 استفاده می کند، زیرا ویدئوهای ADOBE FLASH در هر سیستم اجرایی گوشی های همراه، ممکن است به خوبی کار نکند.

۴. بهینه سازی طراحی سایت برای کامپیوترها

برای کاربران دسک تاپ و لپ تاپ، شما می توانید محتوهای بیشتری ارائه دارید—شاید تصاویر بیشتر، خلاصه ای از تجارت و پیشینه آن و یا توضیحی از ارزش ها و مزیت های محصولات و سرویس های وب سایت تان. این اطلاعات می تواند هم چنین برای کاربران گوشی های همراه هوشمند در قسمت “درباره ما” وب سایت یافت شود، برخلاف وب سایت های دسک تاپ که این اطلاعات در صفحه اول سایت قرار گرفته است.

۵.برنامه ریزی برای آنالیزها و بروزرسانی ها

اینکه حدس بزنید که کاربران چگونه به وب سایت شما راه یافته اند، یک مورد است، و اینکه واقعا تحقیق کنید تا حقیقت این امر را دریابید، مورد دیگری است. اطیمنان حاصل کنید که از ابزارهایی نظیر GOOGLE ANALYTICS در سایت خود استفاده می کنید. توجه عمیقی روی حجم مخاطبین گوشی همراه و حجم مخاطبین دسک تاپ ها داشته باشید و دریابید که برای هر گروه، کدام محتواها مناسب تر می باشد. برای مثال، اگر مشاهده می کنید که بازدیدکنندگان گوشی همراه زیادی از کادر جستجو وب سایت تان برای یافتن محتوای مورد نظر خود استفاده می کنند، باید به بهینه سازی این منو جستجو بیشتر توجه داشته باشید تا بتواند به راحتی پاسخگوی نیاز کاربران سایت باشد. این بهینه سازی می تواند شامل عدم نیاز کاربران گوشی همراه و ابزارهای لمسی به تایپ کردن باشد.

امروزه با گسترش دسترسی به اینترنت، استفاده از دیگر دستگاه ها به منظور بهره گیری از خدمات اینترنت امری دور از ذهن نمی باشد.طراحی سایت ریسپانسیو و دسترسی کاربران به صفحات وب سایت از طریق تلفن، تبلت و غیره بسیار مورد توجه قرار می گیرد و یکی از دغدغه های صاحبان کسب وکارها در طراحی وب سایت می باشد. در کنار تمامی این موارد، رعایت اصول خاص در طراحی سایت ریسپانسیو ضروری می باشد در غیر این صورت کارآمدی خود را از دست خواهد داد.

اشتراک

مجید احدی

مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =