البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

مقایسه برنامه نویسی داخلی و خارجی وب سایت و یا اپلیکیشن

مقایسه برنامه نویسی داخلی و خارجی وب سایت و یا اپلیکیشن

برنامه نویسی داخلی و خارجی یک وب سایت

زمانی که به دنبال شغل برنامه نویسی وب سایت می گردیم، شما نیازمندهای زیادی را در این باره می یابید. زبان ها، قالب ها، و متد های هر یک از این نیازمندی ها ممکن است متفاوت باشد، اما دو بخش از شغل برنامه نویسی سایت وجود دارد که در تمامی شغل ها نیز متداول است: ظاهر و باطن. برخی نیازمندهای شغلی ممکن است نیاز به مهارت های کاملی داشته باشد و این امر تنها از تلفیق ظاهر و باطن شغل مورد نظر به وجود می آید. هدف این مقاله این است برنامه نویسی داخلی و خارجی یک وب سایت را از دیدگاه تخصصی توضیح دهیم.

برنامه نویسی خارجی وب سایت

ظاهر و نمای خارجی یک اپلیکیشن به بشر و احساسات او باز می گردد. این مورد دقیقا چیزی که یک کاربر سایت و یا اپلیکیشن می بیند، لمس می کند و از آن تجربه کسب می کند. در این شرایط، همدردی و همدلی باید یکی از ویژگی های یک برنامه نویس خارجی وب سایت باشد. ظاهر یک اپلیکیشن کمتر درباره برنامه نویسی می باشد و بیشتر درباره این است که چگونه یک کاربر استفاده از یک رابط کاربری را به تجربه تبدیل می کند. این تجربه ها ممکن است متفاوت باشد. اگر شما یک کاربر MYSPACE در سال ۲۰۰۴ بوده باشید، مطمئنا از محتوای آن ها تجربه هایی به دست آورده اید. اما زمانی که شروع به استفاده از فیس بوک کردید، احتمالا تجربه بهتری کسب نمودید. شما متوجه شدید که می توانید با طراحی ساده تری ارتباط برقرار کنید، بدون وجود تبلیغات بنری فلشی و بدون سختی در یافتن دوستان و مخاطبین و غیره. فیس بوک و Myspace دارای تفاوت های بسیاری هستند، اما فیس بوک از نظر ظاهری موفقیت های بیشتری در ایجاد تجربه کاربری بهینه به دست آورد.

مهارت های تکنیکی مورد نیاز برای یک برنامه نویس خارجی وب سایت به این ترتیب می باشد:

HTML- تمامی برنامه نویسی ها در اپلیکیشن ها و طراحی سایت ها به HTML مربوط می شود. Html، زبانی است که مرورگرهای درک می کنند و برای نمایش اطلاعات به کاربران سایت، از آن استفاده می کنند. درک یک برنامه نویس وب سایت از HTML مشابه به درک یک نجار از پیچ گوشتی و یا اره خود می باشد. این موارد برای استخدام یک برنامه نویس خارجی وب سایت خیلی اهمیت و ضرورت دارد.

CSS- HTML برخی از گزینه های پایه را برای برنامه نویسی مهیا می کند، اما برای داشتن یک نمای خارجی خوب اپلیکیشن و طراحی سایت، برنامه نویسان باید تسلط بهتری روی CSS داشته باشند. CSS رنگ، قالب، درخشش، دکمه ها، نورها و دیگر مواردی که بر ظاهر یک صفحه از وب سایت تاثیر می گذارند را مهیا می سازد. این زبان همانند SASS و LESS به عنوان مؤلف و گردآورنده شناخته می شود، اما به سادگی و به طور متناسب و موثری نوشته می شود.

Javascript- اگر بتوانید تنها یک زبان در عمرتان یاد بگیرید، به شما توصیه می شود که این زبان، جاوا اسکریپت باشد. شاید یک زبانی نباشد که خیلی روی ظاهر یک سایت تاثیر داشته باشد، اما به طور متداوم استفاده می شود. جاوا اسکریپت زبانی است که در برنامه نویسی کامپیوترها و سایر ابزارهای کاربران سایت، به کار رفته است. این مورد به این معنا است که جاوا اسکریپت می تواند به سرعت در اپلیکیشن ها و یا وب سایت ها مورد استفاده قرار گیرد، بدون این که کاربر سایت را مجبور به Refresh صفحه وب سایت کنیم. سیستم دراگ و دراپ و اسکرول های منطبق و ویدئو ها می توانند توسط برنامه نویسی جاوا اسکریپت در طراحی وب سایت ها قرار بگیرند. جاوا اسکریپت بسیار محبوب است و دارای الگوهایی است که می تواند ظاهر زیبا به طراحی سایت و یا اپلیکیشن ارائه دهد. قالب های جاوا اسکریپت نظیر Angular, Ember, Reavt و Backboneبرای برنامه نویسی خارجی اپلیکیشن ها و وب سایت ها استفاده می شوند.

برنامه نویسی داخلی وب سایت

برنامه نویسی داخلی سایت و یا اپلیکیشن به ایجاد تجربه کاربری باز می گردد. ظاهر طراحی ها به زیبایی یک صفحه سایت و یا اپلیکیشن باز می گشت، اما باطن این برنامه نویسی ها مواردی از جمله محاسبه، منطق تجاری، پایگاه داده، تعاملات و اجرای طراحی را بر عهده دارد. بیشتر برنامه نویسی ها برای اینکه یک اپلیکیشن یا طراحی وب سایت را راه اندازی کنند، باید در قسمت داخلی یک طراحی کار کنند. برنامه نویسی برای موارد درونی یک طراحی وب سایت و یا اپلیکیشن باید در سرور انجام شود. این موضوع به این معنا می باشد که برنامه نویسان داخلی وب سایت و یا اپلیکیشن نه تنها باید زبان و پایگاه داده برنامه نویسی را درک کنند، بلکه باید دارای درکی از ساختار سرور نیز باشند. اگر یک اپلیکیشنیا وب سایت بسیار کند باشد، باعث پیدایش اشکال هایی در برابر کاربران آن می شود و این امر به برنامه نویسی درونی اپلیکیشن و وب سایت باز می گردد.

از جایی که بیشتر برنامه نویسی یک وب سایت در بخش درونی آن می باشد، باید برنامه نویسی بسیار برای استفاده آسان و قابل درک باشد. خیلی از زبان های درونی یک برنامه نویسی سایت و یا اپلیکیشن مانند Ruby و Python، دارای سبک های استاندارد و عبارت های است که خواندن و نوشتن برنامه نویسی را موثرتر و لذت بخش تر می سازد.

مهارت های تکنیکی مورد نیاز برای برنامه نویسی داخلی یک وب سایت به ترتیب زیر می باشد:

SQL- یک پایگاه داده جهانی زبان کوئری می باشد. SQL برای تعاملات با پایگاه دادها، استفاده می شود که بخشی از برنامه نویسی درونی اپلیکیشن و یا وب سایت می باشد. فرقی ندارد که چه زبان و یا الگویی را برای ساخت اپلیکیشن و یا طراحی سایت تان به کار می برید، شما احتمالا از SQL استفاده خواهید کرد و یا به طور کلی با پایگاه داده ها توسط این مورد به تعامل می پردازید.

Ruby- یک زبان برنامه نویسی جالب و موثر است. این زبان برای خواندن ساده است و حتی برای افرادی که اصلا Rubty را نمی شناسند، راحت می باشد. قالب های این زبان برای ساخت اپلیکیشن های تحت وب بسیار عالی است. این زبان یکی از محبوب ترین ابزارهای برنامه نویس وب سایت برای تجارت های کوچک و تازه تاسیس است. شرکت های نظیر تویتر و هلو و گیت هاب با Ruby شروع کردند و هنوز هم از آن، در طراحی سایت های خود استفاده می کنند. این زبان می تواند برای استدلال های تجاری، محاسبه و منتشر کردن اطلاعات در سرور و برای اجرای بهتر یک طراحی، موثر واقع شود.

Python- مانند Ruby برای قابلیت خوانایی بالایی که دارد، مشهور و محبوب است. یک قالب برنامه نویسی وب سایت به نام Diango، Python را یک انتخاب محبوب برای ساخت اپلیکیشن های تحت وب می سازد. Dropbox توسط Python برنامه نویسی شده است. این که شما از Python استفاده کنید یا Ruby به مجموعه مهارت های شما، مخاطبینی که می خواهند این طراحی را ببینند و به تیم برنامه نویسی شما بستگی دارد.

نکته: زبان های برنامه نویسی درونی زیادی وجود دارد اما RUBY و PYTHON دو مورد محبوب در برنامه نویسی وب سایت ها و اپلیکیشن های مدرن می باشد.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *