البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

مهارت های پایه در طراحی سایت

مهارت های پایه در طراحی سایت

برخی مهارت ها وجود دارند که باید به عنوان طراح وب سایت بیشتر در این مهارت ها استاد باشید، طوری که بدون فکر کردن هم آن ها را انجام دهید. زمانی که بحث طراحی سایت می شود، خیلی از مهارت ها که باید بدانید، می تواند در پروژه های مختلف تغییر یابد، اما مهارت و توانایی های پایه ای وجود دارد که باید حتی در خواب و بدون فکر هم بتوانید آن را انجام دهید، زیرا شما یک طراحی سایت هستید.

این مهارت های پایه ای که در این مقاله بیان می کنیم، مهارت هایی هستند که هر طراح وب سایت باید در پروژه های طراحی سایت خود بداند. چه تعدادی از طراحان وب سایت بر این مهارت ها تسلط دارند؟ بیایید به این مهارت های پایه نگاهی بی اندازیم.

۱- برنامه نویسی با CSS و HTML
چه شما یک برنامه نویس وب سایت باشید یا خیر، هر کسی نیاز دارد تا برنامه نویسی پایه هر طراحی وب سایت را درک کند. شما باید بدانید که HTML پایه را چگونه باید خواند، اصلاح کرد و عیب یابی کرد.

در هر موقعیتی، باید بتوانید بدون فکر کردن در HTML یک فونت برجسته و رنگ و یا اندازه مناسبی را تشخیص دهید. شما باید به راحتی در CSS سبک هایی را جایگزین هم کنید. این ها مهارت هایی هستند که برای یادگیری آسان هستند و در طولانی مدت هم به خوبی در طراحی های وب سایت تان استفاده می شود.

آموزش ببینید: این موارد پایه را در وب سایت W3SCHOOLS یاد بگیرید. این آموزش ها برای درک کردن آسان و ساده هستند.

۲- اصلاح تصویر در طراحی سایت
در هر زمینه از طراحی، بخصوص طراحی سایت، باید در تمام روز با تصاویر کار کنید. از این رو باید بدانید که چگونه این تصاویر را اصلاح کنید. از کراپ کردن های ساده گرفته تا اندازه و فیلتر کردن تصاویر را باید بدانید و به راحتی با تصاویر کار کنید. حداقل، شما باید در کراپ کردن و تغییر اندازه برای رسیدن به کیفیت عالی تصاویر، آشنایی داشته باشید.

آموزش ببینید: DIGITAL CAMERA WORLD دارای یک راهنمایی و دستورالعمل های شش مرحله ای می باشد که برای درک کردن و یاد گرفتن آسان هستند و در حالی که این آموزش ها بر اساس برنامه PHOTOSHOP هستند در هر نرم افزار دیگری هم کاربرد دارد.

۳- چاپ کردن

حتی اگر در طراحی دیجیتالی نظیر طراحی وب سایت نیز کار کنید، باز هم به موارد چاپی نیاز پیدا خواهید کرد. از تبلیغات گرفته تا بیزنس کارت ها و انتشارات و هم چنین بک آپ های طراحی وب سایت تان، در همه این موارد اهمیت موارد چاپی افزون می شود.

موارد کلیدی برای یادگرفتن این موضوع شامل وضوح چاپ برای رسانه ها و رنگ های مختلف می باشد. در حالی که شما یک از یک میزان FF0000 برای قرمز کردن کارد متن ها در طراحی وب سایت استفاده می کنید، این کار در مورد چاپی عملی نمی شود. ترکیب رنگ های CMYK (فیروزه ای، ارغوانی، زرد، سیاه) برای آیتم های چاپی استاندارد می باشد.

آموزش ببینید: شما خوش شانس هستید، ما دستورالعمل ها و راهنمایی هایی که باید در زمینه موارد چاپی بدانید، در اختیارتان می گذاریم. این موارد تفاوت هایی را در رنگ، نوع فونت، برجستگی کلمات و غیره را توضیح می دهد.

۴- نوشتن یک تیتر
غیر ممکن است تا یک طراحی سایت را بدون وجود تیترها مجسم کنیم. کلمات، مواردی هستند که به کمک موارد بصری، پیام وب سایت را به مخاطب می رسانند. تیتر شما ممکن نیست که همیشه مورد توجه مخاطب وب سایت باشد، اما باید در هر طراحی سایت از این تیترها با کلمات بزرگ استفاده کرد.

کلمات در طراحی سایت به مشتریان وب سایت کمک می کنند تا درک کنند که چه میزان فضا برای یک متن در نظر گرفته شده است. یک تیتر خوب نشان می دهد که شما مشتری وب سایت را درک می کنید و بر آن ها تاثیر زیادی می گذارید.

آموزش ببینید: COPYBLOGGER، یک منبع عالی در این زمینه است. از بخش “چگونه نوشتن تیترها در طراحی وبسایت”، شروع کنید.

۵- قابل جستجو ساختن وب سایت ها در تمام ابزارها

شما باید کارکرد با کامپیوترها و سایر ابزارها را بیشتر از افراد عادی بدانید. این مورد می تواند یادگیری ابزار مورد علاقه تان باشد یا مرور برنامه ها باشد و یا خیلی از موارد دیگر.

هیچ چیز بدتر از این نیست که یک مشتری وب سایت در یک تلفن همراه قدیمی، موردی در وب سایت را به شما نشان دهد و از شما کمک بخواهد، ولی شما مسئله به این راحتی را نتوانید حل کنید. شما باید بر طراحی وب سایت تان در هر محیط و ابزاری تسلط داشته باشید و نحوه عملکرد آن را بدانید.
آموزش ببینید: با وب سایت خود در این محیط ها و ابزارها و حتی مرورگرهای مختلف کار کنید. اگر هم از ابزار APPLE استفاده می کنید، ابزار آندروید را فراموش نکنید و کار کرد با آن را یاد بگیرید و بالعکس.

۶- پیش طراحی کردن در وب سایت
یکی از مزیت های عالی پیش طراحی سایت این است که شما می توانید چیزی را که فکر می کنید را به تصویر بکشید. به یاد داشته باشید، خیلی از مشتریان وب سایت نیاز دارند تا پیش نمونه ای از طراحی وب سایتی را که می خواهند، ببینید.

پیش طراحی کردن با اعتماد به نفس بالا، بهترین راه برای ساخت روابط بین شما و مشتریان وب سایت تان می باشد. البته به این معنی نیست که در این زمینه یک هنرمند واقعی باشید، شما باید با یک کاغذ و خودکار برای این پیش طراحی وب سایت آماده باشید، از این رو می توانید ایده های تان را درباره طراحی وب سایت روی کاغذ بیاورید و با اعضای تیم خود و یا مشتریان وب سایت به اشتراک بگذارید.

آموزش ببینید: TUST+ دارای آموزش هایی در زمینه پیش طراحی کردن می باشد. این برنامه را امتحان کنید.

۷- از قالب و الگو های متداول استفاده کنید

استفاده از الگوهای طراحی سایت هیچ شرمندگی و خجالتی ندارد، مگر اینکه شما یک برنامه نویس وب سایت حرفه ای باشید.

الگوهای طراحی وب سایت شما را از بازسازی دوباره برخی موارد در پروژه طراحی وب سایت دور نگاه می دارد و اگر برای مشتری خود طراحی وب سایت انجام می دهید که آن ها در آینده این وب سایت را بروزرسانی خواهند کرد، از این الگوها در پروژه طراحی وب سایت خود استفاده کنید. WORDPRESS، یک گزینه عالی در این زمینه است، اما موارد بسیار دیگری وجود دارد که باید امتحان کنید.

آموزش ببینید: با WORDPRESS شروع کنید. این مورد یکی از بزرگ ترین سیستم مدیریتی محتوای وب سایت و وبلاگ نویسی است و دارای الگوهای متداول طراحی وب سایت می باشد.

۸- بک آپ و فایل های دسته بندی در وب سایت
در حالی که یک وب سایت به نظر دارای سیستم نگه داری فایل ها می باشد، اما کافی نیست. شما باید یاد بگیرید که چگونه و چه مواقعی از وب سایت خود بک آپ بگیرید تا از دست دادن داده ها که در برخی مواقع در وب سایت ها اتفاق می افتد، جلوگیری به عمل آورید. این موضوع خیلی امنیت بیشتری دارد و باعث می شود بعدها افسوس از دست دادن داده های خود را نکشید. حتی اگر مبانی دقیق و اصولی این کار را نمی دانید، باید بدانید که چه مواردی را باید ذخیره کرد، چه تعداد دفعاتی باید این کار را بکنید و در کجا باید این داده ها را ذخیره کنید.

به علاوه، شما باید دارای ایده خوبی از چگونه بسته بندی کردن فایل های وب سایت تان به صورت چاپی و کاغذی باشید. این موارد حاوی اطلاعات و داده های مهمی هستند که برای مشتریان وب سایت بسیار اهمیت دارد، زیرا می خواهند بدانند که هر قسمت از وب سایت چگونه کار می کند و شاید هم از آن ها در تبلیغات وب سایت شان استفاده کردند. فایل های دسته بندی شده به صورت کاغذی و چاپی، مهم ترین بخش پروسه طراحی وب سایت می باشند و مشتریان هم، شما را برای این کار تقدیر خواهند کرد.

آموزش ببینید: هر وب سایتی نیاز دارد تا یک برنامه ریزی برای بک آپ داشته باشد. دسته بندی کردن فایل ها می تواند به نگه داری جزئیات مهم طراحی وب سایت تان کمک کند، مانند فونت و تصاویر. این قضیه زمانی که باید برای افراد دیگر و مشتریان وب سایت تان ارسال کنید، بیشتر اهمیت می یابد.

۹- باید سه گرایش روز دنیا در طراحی سایت را بشناسید و بدانید که چه زمانی باید از آن استفاده کنید

*** شما باید در طراحی سایت خود از گرایشات روز دنیا استفاده کنید.

ساده است، شما باید با در اختیار داشتن اندکی از معلومات طراحی وب سایت، بتوانید درباره تکنیک های بصری مدرن و دلیل استفاده یا استفاده نکردن آن ها را به افراد دیگر توضیح دهید. شما باید چگونگی عملکرد این گرایشات در طراحی سایت و آیا مورد علاقه تان می باشد یا نه را ارزیابی کنید.

آموزش ببینید: وبلاگ هایی وجود دارد که در زمینه طراحی وب سایت برای به روز ماندن شما بسیار مفید است. توسط این وبلاگ ها متوجه می شوید که چگونه باید از تکنیک های روز دنیا در طراحی وب سایت، استفاده کنید.

۱۰- تئوری طراحی وب سایت را توضیح دهید

رنگ، پروسه، تعادل و نسبت ها، فاصله گذاری ها: همگی این ها عواملی هستند که زمان کار کردن روی پروژه طراحی سایت، باید در آن ها مهارت داشته باشید. تئوری طراحی بسیار اهمیت دارد. فهمیدن اینکه چرا شما کاری را انجام می دهید، چه کاری انجام می دهید و چرا یک عامل بر زیبایی طراحی سایت می افزاید، بسیار اهمیت دارد.

*** و اگر شما به خوبی این موارد را درک کنید، می توانید آن را توضیح داده و از تصمیمات خود در وب سایت، در برابر دیگران دفاع کنید. این مبانی پایه شما را در طراحی وب سایت استاد می کند.

آموزش ببینید: اگر شما از پیش این کار را نکرده اید، زمان این است که به عقب برگشته و مبانی طراحی وب سایت را فرا بگیرید. این موارد را مطالعه کنید: “مبانی پایه” از STEPHEN PENTAK و “طراحی گرافیکی : پایه و مبانی جدید” از ELLEN LUPTON و JENNIFER COLE PHILIPS.

نتیجه گیری
چه عواملی در این مقاله به شما بیشتر در طراحی وب سایت کمک نمود؟ موارد دیگری وجود دارد تا شما را به فرا گرفتن مهم ترین مهارت ها در طراحی وب سایت ترغیب کند؟

در طراحی وب سایت- مانند هر زمینه در طراحی- پایه و مبانی و شناخت گرایشات روز دنیا و تکنیک های جدید، بسیار اهمیت دارد. درک معقول از این ترکیبات به رشد شما کمک می کند و شما را یک طراح وب سایت مناسب تری می سازد و باعث می شود که در تصمیماتی که در طراحی وب سایت می گیرید، مطمئن تر باشید و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.

*** متاسفانه خیلی از افراد با نداشتن اطلاعات پایه ای در طراحی سایت اقدام به طراحی سایت میکنند و مشتری وقتی از سایت خود نتیجه نمیگیرد دید بدی به طراحی سایت پیدا می کند…
حتما قبل از شروع طراحی سایت بر مسائل پایه ای مسلط شوید!


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *