البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

مواردی که در طراحی وب سایت یاد نگرفته اید ولی همواره از آن استفاده می کنید

مواردی که در طراحی وب سایت یاد نگرفته اید ولی همواره از آن استفاده می کنید

خیلی از مهارت ها که در پروسه طراحی سایت خود به کار می برید، همان مواردی نیست که در کلاس های درس یاد گرفته اید. از کار کردن با افراد مختلف گرفته تا استفاده از ابزارهای و فرصت ها و غیره، همگی مهارت هایی است که در طول زمان و با کار کردن در طراحی سایت به دست می آوردید.

چه شما در یک مدرسه طراحی وب سایت تحصیل کرده باشید یا خود آموخته باشید، فرقی ندارد، موارد بسیاری وجود دارد که شما عمدتا یاد نگرفته اید ( اما می دانید که چه هستند و هر روز هم استفاده می کنید). اگر هم چنان در مدرسه هستید یا به فکر تغییر گرایش خود در یکی از زمینه های طراحی هستید، شما بسیار خوش شانس می باشید، زیرا شما می توانید با فکر کردن روی این موارد که در ادامه توضیح می دهیم، تصمیم خود را بگیرید. هرگز برای یادگیری و افزایش مهارت بازاریابی تان دیر نیست.

۱. مهارت های نرم افزاری

کسانی که در طراحی وب سایت ۱۰ یا ۱۵ سال یا حتی بیشتر سابقه دارند، در استفاده از نرم افزارهای طراحی وبسایت خود آموخته هستند. شما ممکن است روزانه از نرم افزارهای استفاده کنید که حتی نمی دانید که وجود دارند.

در حالی که خیلی از دانش آموزان طراحی سایت امروز، در حال کار کردن با نرم افزارها می باشند- به طور مثال دانش آموزان دبیرستانی با ابزارهای ADOBE کار می کنند- ولی ممکن است آن ها در محیط های کاری وارد شوند که اندکی نامطلوب می باشد و نتوانند به خوبی عمل کنند. خیلی از این ابزارهای طراحی سایت از نسخه فعلی شان سال ها قدیمی تر می باشند و مانند خیلی ها از نرم افزارهای استاندارد، عمل نمی کنند.

کلید موفقیت در این زمینه، سازگاری است. چیزی که می دانید را با چیزی که نمی دانید مطابقت دهید. تفاوت بین ابزاها و نرم افزارها را درک کنید تا آشنایی تان با آن ها افزایش یابد.

۲.طراحی وب سایت در پشت صحنه

خیلی از پروژه ها باید در دنیایی واقعی کار کنند و در صفحه نمایش کامپیوتر ها اجرا شوند. از بروشورهای نقاشی گرفته تا نشر بیلبوردها و غیره، شما در هر صورت باید طراحی سایت را از طریق این نرم افزارها به واقعیت تبدیل کنید.

این مورد نیازمند پروسه دو مرحله ای است:

  • آیا این طراحی وب با ابزار مناسبی، محتوای وب سایت خوبی را ارائه می دهد؟
  • آیا برای نشر آماده است؟ فونت ها و رنگ ها و تصاویر در منتاسب ترین وضع ممکن قرار دارند؟

البته در بین زمینه های طراحی، یک استثنایی در طراحی سایت وجود دارد. گاهی اوقات در حرفه طراحی سایت باید ماورای صفحه نمایش کامپیوتر عمل کرد، مانند لوگو یا نوع تایپ و غیره.


۳.چگونه کار کردن با مشتریان وب سایت

فرقی نمی کند از کجا تصمیم بگیرید که شروع کنید، مشتریان وب سایت در همه جا حضور دارند. آن ها مشتریان سایت شما هستند و در حالی که شاید همیشه مشتری معقولی نباشند، اما تعداد زیادی از آن ها وجود دارند.

این موضوع به این معنا است که شما باید طراحی سایت تان طوری باشد که جوابگوی مشتریان وب سایت باشد. وظیفه شما این است که طراحی وب سایت کاربردی، عملی و جذابی را مهیا کنید که نیاز مشتریان وب سایت را تامین کند. این مورد آسان ترین راه برای رسیدن به اهداف طراحی وب سایت است: به مشکلات مشتریان وب سایت گوش دهید و فکر کنید، طوری که بتوانید مشکل آن ها را حل کنید.

شما باید بتوانید شرایط را تحت کنترل خویش درآورید. مشتریان وب سایت خیلی راحت قابل کنترل نمی باشند. این یک مهارت است که با در نظر گرفتن زمان و تلاش های زیادی بتوانید با انواع مختلف مشتری وب سایت وفق یابید.

۴.همیشه قوانین و قواعدی برای طراحی وب سایت وجود دارد

در هر پروژه و هر کاری محدودیت هایی نیز وجود دارد- رنگ ها، فونت ها، فضای خالی، تصویر و غیره- و پروژه ها باید از قوانینی تبعیت کنند. طراحی کردن وب سایت فقط به چیزی که شما می توانید انجام دهید ارتباط پیدا نمی کند، بلکه باید طبق آکادمی رسمی آن پروژه نیز باشد.

زمانی که می خواهید از پس پروژه طراحی سایت بر بیایید، اولین قدم این است که دریابید که چه قوانینی در این باره وجود دارد. چه دستورالعمل هایی باید در طراحی وب سایت تان رعایت کنید؟ رعایت این اولین قدم در پروژه طراحی سایت تان تلاش و زمان زیادی را در دراز مدت برای تان حفظ می کند.

کار کردن با یک سری قوانین، شما را محدود نمی کند، بلکه می تواند به شما کمک کند تا خلاقیت تان را به طرزی که انتظار ندارید، توسعه دهید. برای یاد گرفتن چگونه کار کردن با قوانین در طراحی وب سایت به این مقاله رجوع کنید: PREVIOUS DESIGN SHACK ARTICLE.

۵.چگونه در طراحی وب سایت به تعادل برسیم

هر پروژه طراحی وب سایتی یک عمل تعادلی است. در پروسه طراحی سایت شما، عوامل دیگری مانند مشتریان وب سایت، عکاسان، کپی رایتر ها و غیره وجود دارد.

هر کدام از این اشخاص، نسبت به پروژه طراحی وب سایت دیدگاه متفاوتی دارند. شما باید در طراحی سایت تان تعادل به وجود آورید و پروژه طراحی وب را پیش ببرید.

چیزی که در این مورد مشکل می باشد این است که هر تیم و پروژه با یکدیگر متفاوت است. افراد موجود در طراحی وب سایت ممکن است تغییر کنند. خیلی خوب می شود که شما با افراد معقولی کار کنید که بتوانید در زمان و مکان مناسبی طراحی وب سایت را انجام دهید. بهترین راه برای فکر کردن روی این موضوع این است که بعضی اوقات میدان را به نفع دیگری ترک کنید. برای تصمیم هایی که زیاد به شما مربوط نمی باشد، به دیگر اعضا اجازه دهید تا درباره این تصمیمات نظر بدهند و دست در دست هم بتوانید مشکل و مسئله طراحی وب سایت را حل کنید.

با اعضای تیم طراحی وب سازش داشته باشید و سعی کنید با یکدیگر به نحو احسنت برای پیشبرد طراحی سایت همکاری کنید.

۶.شما نیاز به یک مکان تجاری دارید

بازار طراحی وب سایت امروز، با طراحان وب سایتی پر شده است که موقعیت تجاری خود را یافته اند. شما در چه چیزهایی مهارت دارید؟ در همان زمینه ها تمرکز کنید.

هیچ کس در همه زمینه ها عالی عمل نمی کند. اگر شما در “اصلاح تصویر” استاد هستید، به دنبال مکانی باشید که بتوانید از این مهارت های خود استفاده ببرید. تمام این موارد در طراحی وب سایت نیز صدق می کند. خیلی مهم است که جایگاه خود را در طراحی وب سایت بیابید.

چه چیزی در طراحی وب سایت نظر شما را جذب می کند؟ آیا در کار کردن با رنگ ها مهارت دارید؟ آیا در ساخت لوگو و انیمیشن ها استاد هستید؟ آیا پروژه های تان به نظر دارای تم متداولی هستند؟ این توانایی ها را در شغل خود بسنجید و موقعیت خود را مشخص کنید.

۷. حس غریزی

شما می توانید تمام تئوری های طراحی سایت در دنیا را یاد گرفته و به کار ببندید ولی باز هم پروژه به نظر خوب نمی رسد. به حس غریزی خود توجه کنید. اگر فکر می کنید طراحی وب سایتی متناسب شما نیست، باید بدانید که شما تنها نیستید و خیلی ها مانند شما هستند.

بهترین طراحی وب سایت، در معرض دید است و کاربران وب سایت زیادی با آن تعامل یافته اند زیرا دارای عملکرد بسیار عالی می باشد. آن ها خیلی به سایه و افکت ها و انتخاب رنگ ها نگاه نمی کنند.

خیلی عالی می شود که به حس غریزی خود اعتماد کرده و کارهایی را انجام دهید، زیرا احساس می کنید که مناسب شما هستند. شاید قبل از اینکه از حس غریزی خود کمک گرفته و در تصمیمات خود عملی کنید، شاید نیاز باشد سال ها در طراحی وب سایت و با مشتریان وب سایت کار کنید. اما اگر حس غریزی تان به شما چیزی می گوید، حداقل بایستید و گوش کنید، حتی اگر در نهایت مسیر دیگری را پیش بگیرید.

نتیجه گیری

بعد از سال ها کار کردن در طراحی سایت، ابعاد مختلفی از این حرفه تغییر یافته و تکامل پیدا کردند، اما به یاد داشته باشید که هیچ وقت پایه و اصول تغییری نمی کند. پایه و اصول در تئوری طراحی سایت و داشتن چشم بصیرت، مسیر درازی را جلوی پای تان می گذارد. مهارت ها هم در کنار این مسائل مهم هستند. ایجاد روابط، یکی از بخش های طراحی وب سایت است که اغلب نادیده گرفته می شود.

فرقی نمی کند که شما در چه شغل و زمینه ای فعالیت می کنید، خیلی جالب است که آموزش های رسمی خود را با آن چه که در پروسه کاری تان پیاده می کنید، مقایسه کنید.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *