البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

نحوه درست تحقیق قبل از طراحی سایت

نحوه درست تحقیق قبل از طراحی سایت

شما طراحان وب سایت باید قبل از طراحی وب سایت، راجع به شرکتی که قرار است کار طراحی سایت را برای آن انجام دهید و همچنان ماهیت خدمات آن ها، جستجو کنید. شما باید با ماهیت وب سایتی که قرار است طراحی آن ها را انجام دهید ،آشنا شوید.

اولین نکته ای که باید مد نظر داشته باشید ، توجه به زمینه و هدف طراحی می باشد. هرچه بیشتر با این مرحله آشنایی داشته باشید ، وب سایت بهینه تری را طراحی خواهید کرد.

اما طراحان وب سایت ، چگونه می توانند مراحل جستجو را انجام دهند؟ آیا چک لیست ها را بررسی کردید؟ آیا می دانید که هدف طراحی این وب سایت چیست؟ آیا شما طراحان وب سایت، می دانید که چگونه می توان وب سایت بهینه ای را طراحی کرد؟ البته پاسخ به این سوالات در هر حوزه ای فرق دارد و دیدگاه یک طراح با طراح دیگر متفاوت است.

اگر شما به مراحل مهم طراحی وب سایت توجه داشته باشید و هدف خود را بر مبنای بهینه سازی وب سایت قرار دهید، مطمئنا دچار مشکلات زیر نخواهید شد

۱- انتقاد از وب سایت و عدم توجه به محتوای مطالب و ساختار آن
طراحان حرفه ای وب سایت ها ، اصل توجه خود را به سمت محتوای مطالب در وب سایت قرار می دهند. البته ، این امر به ندرت پیش می آید. اما شما طراحان باید به این نکته توجه داشته باشید که انجام این کار در طراحی وب سایت، وظیفه شماست. حتی اگر مشتریان هم اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دهند ، بازهم موظف هستید تا مطالب را مورد ارزیابی قرار داده و کمتر آن ها را زیر سوال ببرید.

بهترین ارزیابی که یک طراحی وب سایت می تواند انجام دهد، ارزیابی مطالب وب سایت است. البته انجام این کار برای وب سایت های کوچک ، کار سختی نیست. اما اگر قرار است که شما طراحان وب سایت ، وب سایت بزرگی را مجددا طراحی کنید ، باید به صورت موشکافانه ، مطالب را مورد ارزیابی قرار دهید. بعضی از اطلاعات کاملا منسوخ شده ، بعضی دیگر خیلی به هم پیچیده شدند و برخی دیگر بر مبنای بهینه سازی وب سایت، در وب سایت، قرار نگرفتند.

به علاوه شما طراحان باید به زمان ارزیابی، جداول و ساختارهای وب سایت توجه کنید. از جداول قدیمی برای ارزیابی های خود بهره ببرید. شما باید از دیدگاه های جدید طراحی و منابع منحصر به فرد برای ارزیابی های خود استفاده کنید.

۲- انتقاد از طراحی های قبلی و خود برتر بینی
اگر شما طراحان وب سایت ، فقط به دنبال ایراد گیری از رقبای طراحی قبلی می باشید، توجه به نیاز های مشتریان را از یاد می برید. مگر این که شما، طراحی وب سایت را موشکافانه انجام داده باشید و به هیچ نتیجه ای نرسیده باشید ، در این صورت می توانید طراحی قبلی را زیر سوال ببرید. شرایط همین است و تغییری نمی کنند. شما با یک سری چالش های اجتناب ناپذیری رو به رو هستید.

برای ارزیابی طراحی های قبلی ، سعی کنید تا مرحله به مرحله جلو رفته و خیلی موشکافانه کار کنید. طراحان تازه کار ، خیلی باید در این زمینه احتیاط کنند. آیا شما طراحان وب سایت با دیدن طراحی وب سایت قبلی، انرژی می گیرید؟ چقدر این طراحی مطابق نیاز های کاربران انجام شده است؟ آیا واقعا شرکت ها ، به هدف طراحی وب سایت خود رسیدند؟ شما می توانید با در نظر گرفتن این سوالات، تصویر جدیدی از وب سایت را طراحی کنید.
توجه داشته باشید که وظیفه شما، زیر سوال بردن طراحی قبلی نیست، در عوض شما باید به دنبال راهکارهایی باشید تا بتوانید ، این وب سایت را به صورت بهینه طراحی کنید.

۳- جوامع فعلی را نادیده بگیرید
اگر شما طراحان وب سایت، به مشتریان خود توجه نکنید ، مطمئنا فرصت موفقیت خود را از دست خواهید داد. در بیشتر مواقع ، آن ها شما را مقصر می دانند و کاری به اتفاقات غیر مترقبه ندارند. این کاربران ، کاربران تازه کاری هستند و شما باید به نیازهای آن ها ، توجه کنید.

شما طراحان وب سایت باید به جوامع خود توجه کنید. به فرهنگ افراد، به نژاد و قومیت آن ها، به نوع جوامع آنها. شما باید بفهمید که قرار است که وب سایت را برای چه گروهی طراحی کنید و چگونه باید مطالب را متناسب با ارزش ها و فرهنگ آن ها در وب سایت قرار دهید.

شما طراحان وب سایت باید همه جوانب را در طراحی مد نظر داشته باشید و به هدف طراحی واقف باشید. همان طور که در قسمت بالا هم اشاره کردم ، منظور من این است که هدف طراحی خود را بر مبنای قومیت ها ، ملیت ها وفرهنگ و ارزش ها قرار دهید.

۴- عدم باربینی های موشکافانه از طراحی قبلی و بدتر از آن ، نتیجه گیری های سریع
بازبینی طراحی های وب سایت ، بسیار مهم است.شما طراحان وب سایت باید خیلی موشکافانه ، وب سایت را مورد تجزیه و تحلیل داده و تحلیل های الکی و بی فایده انجام ندهید. شما طراحان وب سایت باید به صورت کارآمد و خیلی موثر، طراحی ها را مورد ارزیابی قرار دهید و بدون ارزیابی مسائل، سریعا نتیجه گیری نکنید. از طرفی دیگر، افراد به روش های مختلفی به وب سایت شما پاسخ می دهند. مثلا اگر شما ، طراحی وب سایت خود را تغییر دهید، کاربرانی که مجددا از وب سایت شما بازدید می کنند ، از روی عادت همان کارهای قبلی را انجام داده و متوجه تغییرات نمی شوند. آن ها اصلا متوجه نمی شوند که شما طراحی وب سایت خود را مورد ارزیابی قرار دادید.

هریک از کاربران، به روش های مختلفی وب سایت شما را ارزیابی می کنند و ممکن است طراحی وب سایت شما را درک نکنند و اشتباه آن را مورد بررسی قرار دهند و نتوانند با وب سایت شما ارتباط بگیرند. من در اینجا می خواهم به شما خاطر نشان کنم که طراحی وب سایت خود را خیلی دقیق و موشکافانه انجام دهید و سریع سراغ نتیجه گیری نروید تا بتوانید وب سایت بهینه ای را برای کاربران خود طراحی کنید.

۵- توجه محض به کاربران
در بعضی مواقع شما طراحان وب سایت ،به خاطر احترام بیش از حد به مشتریان خود، خیلی از سوالات را از آن ها نمی پرسید. اما شما می دانید که ممکن است سوالات جزئی، نقش بسیار کلیدی در موفقیت طراحی وب سایت شما داشته باشند.سرتیتر های Zapfino، بازتاب علائق بیان نشده کاربران می باشد که حس زیبایی را در خود جای داده اند. شما طراحان وب سایت ، بهتر است که سوالات کلیدی را از کاربران وب سایت خود بپرسید تا دقیقا از نقطه نظرات آن ها برای موفقیت طراحی های خود استفاده کنید.

شما در مثال زیبای بالا دیدید که چگونه مفاهیم در راستای نظر کاربران به تصور کشیده شده اند. منظور ما از آوردن این مثال این است که شما نباید صرفا طراحی وب سایت خود را به نظر کاربران سوق دهید. نظر و ایده های شما هم بسیار مهم می باشند. شما می توانید از نظرات کاربران برای ارزش گذاری هر چه بیشتر وب سایت خود استفاده کنید. ایده های غیر قابل انتظار، ایده های نابی هستند که ارزش طراحی وب سایت شما را بالا برده و شما را به سمت حرفه ای شدن می کشاند.

نتیجه گیری
طراحی وب سایت ، خلاقیتی است که در حوزه ای اتفاق می افتد و پروژه های زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد. شما طراحان وب سایت می توانید اشتباهات بالا را مدنظر قرار دهید تا وب سایت بهینه ای را طراحی کنید و گرفتار این دام ها نشوید و محتاطانه، آگاهانه و خلاقانه ، وب سایت خود را طراحی کنید.

این اشتباهات به شما کمک می کنند تا فرآیند طراحی وب سایت خود را به صورت بهینه جلو ببرید و از این اشتباهات ، درس بگیرید. شما باید یک سری چک لیست های رسمی و شخصی را برای خود تهیه کنید. شما اگر در وسط کار طراحی وب سایت قرار دارید، به بهترین نحو می توانید استراتژی های طراحی وب سایت خود را ارتقا داده و طراحی بهینه از وب سایت داشته باشید.

*** خیلی خیلی خیلی به تحقیق قبل از طراحی سایت اهمیت دهید، این امر باعث می شود هم کار شما راحت تر شود هم نتیجه خیلی بهتری از کار خود داشته باشید. یکی از مهم ترین فعالیت هایی که همکاران ما در گروه طراحی سایت وب شهر انجام می دهند تحقیق و بررسی سایت های مشابه و کسب و کار های مشابه است.


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *