البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

چگونه به عنوان یک طراح وب سایت مستقل منتقد خود باشید؟

چگونه به عنوان یک طراح وب سایت مستقل منتقد خود باشید؟

کار کردن به صورت تنهایی می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد، اما مواردی وجود دارد که همیشه زمانی که در محیط گروهی کار می کنید، آسان تر است. یکی از این موارد، دریافت واکنش ها و انتقادها به کار طراحی سایت تان می باشد.
با تمرین، می توانید یاد بگیرید که خودتان به کار طراحی سایت خود انتقاد کنید. برای این که به این نقطه برسید اندکی تمرین لازم است. در حال حاضر، طراحان وب سایت مستقل زیادی وجود دارد که خودشان به تنهایی پروژه طراحی سایت شان را ارزیابی می کنند. این مورد شاید چیزی باشد که شما درباره آن احساس خوبی نداشته باشید، اما این روش می تواند به شما به عنوان طراح وب سایت مستقل کمک کند تا انتقاد کردن به پروژه طراحی وب سایت را به خوبی یاد بگیرید.
تمامی مثال ها در این مقاله از گالری DESIGN SHACK می باشد. این گالری بیش از ۱۵۰۰۰ اعضا دارد و شما می توانید طراحی هایی را ارسال نمایید و از همکاران طراحی وب سایت در این جا الهاماتی بگیرید.

ارزیابی مفهوم پروژه طراحی وب سایت
طراحی خوب وب سایت، مشکل موجود را حل می کند. گاهی اوقات حتی زودتر از اینکه کاربر وب سایت متوجه آن مشکل شود، مسئله را حل می کند.
زمانی که یک پروژه طراحی سایت ارزیابی می شود، به مفهوم این پروژه طراحی سایت فکر کنید. هدف نهایی این طراحی سایت چه بود؟
آیا این طراحی سایت این نیازات و الزامات موجود را به طور مناسب حل می کند؟ اگر جواب بله باشد، شما در مسیر درستی در طراحی سایت قرار گرفته اید. حتی اگر شما ۱۰۰ درصد روی زیبایی طراحی سایت تمرکز نکنید، داشتن یک مشتری وب سایت خرسند، نشانه ای از کاربردی بودن و خوب بودن طراحی سایت است.

به گرایشات و تکنیک ها فکر کنید
زمانی که به پروژه های اخیری که در زمینه طراحی وب سایت داشتید، نگاه می اندازید، آیا عوامل مدرن و تکنیک های بروزی را مشاهده می کنید؟ خیلی مهم است که، اینکه چه گرایشاتی در طراحی وبسایت وجود دارد را درک کنید و این تکنیک های بروز را در پروژه طراحی سایت خود ترکیب کنید.
استفاده بیش از اندازه و استفاده ناکافی از گرایشات و تکنیک ها در طراحی سایت نیز مشکل ساز است، مهم ترین بخش این ماجرا این است که حد تعادل را رعایت کنید. استفاده از عوامل مد روز، یک مورد خوبی است که می تواند طراحی سایت تان را بدون اینکه نگران قدیمی شدن آن باشید، مدرن بسازد.
مشتریان وب سایت می خواهند که شما از تکنیک ها و سبک های جدیدی در طراحی وب استفاده کنید. آن ها اغلب به دیگر پروژه های طراحی وب سایت و دیگر عوامل طراحی وب اشاره می کنند که بسیار نظر آن ها را جلب نموده است. شما باید درک کنید که چگونه یک طراحی وب سایت عملی و کاربردی می شود.

یک قدم به عقب برداشته و دوباره به طراحی سایت خود نگاهی بیاندازید
یکی از چالش های انتقاد از طراحی سایت خود این است که شما بسیار به پروژه طراحی سایت خود نزدیک می باشید و نمی توانید از دید یک کاربر سایت به آن نگاهی بیاندازید. برای مدتی از پروژه به دور باشید و دوباره باز گردید و با دید باز به طراحی وب سایت خود نگاهی بیاندازید.
زمانی که دوباره به طراحی وب سایت خود باز می گردید، این دو تمرین را انجام دهید:

به عقب برگشته و به طراحی سایت خود از فاصله دور نگاه کنید. چه نقاط عطف مهمی در طراحی سایت تان وجود دارد؟ ( یک بیلبورد یا یک پوستر باید از فاصله دورتر از یک اپلیکیشن موبایل مورد تمرکز قرار گیرد).
مانند یک کاربر سایت با طراحی سایت خود در تعامل باشید. اگر تا به حال این طراحی سایت را نمی دیدید، چگونه جذب این طراحی سایت می شدید؟ چه دکمه ها و یا عواملی وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین روی آن ها کلیک کنید؟ به تعاملات فکر کنید و ببینید که آیا طراحی مورد نظر به گونه ای است که شما را به وب سایت جلب کند یا خیر.

طراحی وب سایت خود به حالت سیاه و سفید نگاه کنید
از ابعاد مختلف به طراحی سایت بنگرید. رنگ ها و فونت ها را تغییر دهید تا تفاوت ها را بیشتر ببینید.
یکی از بهترین توصیه هایی که از یک طراح وب سایت جوان گرفتم این بود که ” اگر طراحی سایت در حالت سایه و سفید اجرا شد، در حالت رنگی هم به خوبی اجرا می شود”. از این رو طراحی سایت خود را به صورت سیاه و سفید دربیاورید. آیا هنوز هم طراحی وب شما کار می کند و کاربردی است؟ آیا باز هم این طراحی نظر شما را جلب می کند؟
شما می توانید طراحی سایت خود را به این ترتیب آزمایش کنید. حتی زمانی که وب سایت به این حالت سیاه و سفید دربیاید، باید باز هم نظر شما را جلب کند. اگر خوانایی در طراحی سایت تان اندکی تغییر کرد ولی مفهوم هم چنان پا بر جا و قابل درک است، بدانید که طراحی سایت موفقی را دارید.
اگر وب سایت شما در این صورت عمل و به خوبی اجرا نشد، شما حتما در طراحی سایت خود مشکلی دارید. از دیدگاه های مختلف به طراحی وب سایت خود نگاه بیاندازید تا بدانید که یک طراحی سایت خوب باید چگونه باشد.

طراحی وب سایت خود را توسط یک تئوری مقایسه کنید
تمام تئوری طراحی وب سایتی را که یاد گرفته اید را مرور کنید. زمان این است که از آن ها استفاده کنید. در حالی که ممکن است خیلی وقت باشد که از این مفاهیم و تئوری ها استفاده می کنید، اندکی دست نگه دارید و به این فکر کنید که این مفاهیم و تئوری ها چگونه با طراحی سایت شما مرتبط است.
به طراحی وب سایت خود نگاه کنید و درباره این عوامل که در زیر وجود دارد، فکر کنید و به این بیاندیشید که آیا پروژه طراحی سایت تان این عوامل را در بر دارد یا خیر:

  • رنگ و کنتراست
  • فضای خالی
  • تایپوگرافی
  • مجاورت و روابط عوامل طراحی سایت
  • تکرار
  • تعادل
  • ترتیب
  • تاکید
  • اصول ریاضی مانند نسبت طلایی و یا GOLDEN RATIO

این سوالات را از خود بپرسید
شما با کمک این ۵ سوال می توانید پروژه طراحی سایت خود را انتقاد کنید. این سوالات زمانی که می خواهید کار پروژه طراحی سایت تان را ارزیابی کنید، موارد خوبی برای شروع می باشد:

۱- آیا طراحی وب سایت من خوب عمل می کند؟ چه شما طراحی وب سایت خود را از نظر زیبایی دوست داشته باشید یا خیر، فرقی ندارد، شما باید فکر کنید که آیا پروژه هدف های مشتریان را تامین می کند و آیا همان چیزی است که مشتریان وب سایت به دنبالش می گردند یا خیر؟
۲- آیا طراحی وب سایت من مفید است؟ چه شما در پروژه های چاپی یا دیجیتالی فعالیت کنید، فرقی ندارد، هر طراحی باید قابل درک باشد. این موضوع شامل خوانایی و عملی بودن عوامل طراحی سایت و رابط های کاربری است.
۳- آیا در نگاه اول طراحی سایت پیام را به مخاطب می رساند؟ زمانی که به سرعت به طراحی سایت خود نگاه می اندازید، باید شما را در نگاه اول جذب خود کند.
۴- آیا طراحی وب سایت مدرن و بروز است؟ جواب این دو سوال دو حالت دارد. اگر خیلی مدرن باشد، طراحی ممکن است زیاد دوام نیاورد، اگر هم به اندازه کافی مدرن و بروز نباشد، سبک طراحی سایت تان قدیمی می شود و زمان زیادی را می طلبد تا دوباره بروز شود.
۵- طراحی وب سایت چه چیزی را می خواهد بیان کند؟ شاید این سخت ترین سوال باشد، اما باید جواب داده شود. هر طراحی وب سایت باید یک پیامی و یا ایده و هدفی را داشته باشد. در اکثر مواقع، این موضوع باید چنان شفاف باشد که کاربر برای فهمیدن آن تلاشی نکند. زمانی که به این پرسش می خواهید پاسخ دهید، به عقب برگشته و به گونه ای به پروه طراحی سایت نگاه کنید که انگار چیزی از این طراحی نمی دانید. آیا باز هم طراحی وب سایت تان به نظر پیام و یا هدف مشخصی دارد؟

حرف آخر
حالا برای اینکه یک طراح وب سایت مستقل بشوید، یک ابزار دیگری دارید. و حتی اگر یگ طراح وب سایت مستقل نباشید، این روش می تواند به ارزیابی هر چه بهتر طراحی وب سایت تان کمک شایانی کنید. این روش نیازمند مهارت هایی است که باید برای کسب این مهارت، بسیار تمرین کنید.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *