البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

چگونه یک طراح وب سایت خوب و موفق باشم؟

چگونه یک طراح وب سایت خوب و موفق باشم؟

استخدام یک طراح سایت برای یک کار آفرین که قصد موفقیت در تجارت خود را دارد کاری بس دشوار است. اکثریت آنها دانش اندک برای ایجاد یک وب سایت ابتدایی را دارند. در واقع مواردی همچون طراحی responsive ، طراحی بر اساس موبایل و تبلت و مدیریت محتوا فراتر از حد توان و مهارت اوست.

آنها به طراح سایتی نیازمندند که در تمامی مراحل آنها را راهنمایی نماید. اما با وجود ده ها هزار طراح سایت چگونه مطمئن هستید که آنها شما را برمی گزینند. حرفه موفق در زمینه طراحی سایت یعنی بدست آوردن مشتری، به نظر شما چگونه می شود به استخدام یک کسب و کار نمونه درآمد؟ پس برای آنکه طراح مورد نظر مشتری خود باشید فاکتور های زیر را در نظر بگیرید.

در این مقاله از سلسله مقاله های طراحی وب سایت و بهینه سازی و سئو وب سایت که در مجموعه و شرکت طراحی سایت وب شهر برای شما گردآوری شده است قصد داریم تا شما را با تکنیک ها و مهارت های جذب مشتری و نحوه برخورد با مشتریان آشنا نماییم تا بتوانید نمونه کارهای و پروژه های موفقی را داشته باشید.

در ارائه رزومه خود صادق باشید
اینکه بخواهید به توانایی خود در زمینه طراحی وب سایت امتیاز بدهید کاری ساده و آسان است. اما این مورد به شما کمکی نخواهد کرد. در حقیقت کارفرمایان در زمان استخدام توانایی های طراف مقابل را به دو دسته تقسیم می کنند: مهارت های ضروری و مهارت هایی که داشتن آنها امتیاز محسوب می شود.
البته واضح است که هیچ فردی تمام توانایی های لازم را یکجا ندارد، اما دارا بودن اکثریت مهارت های ضروری و برخی از مهارت هایی که دارید دارای امتیاز است و شانس بزرگی برای شروع همکاری شما با کارفرما است. در واقع اکثریت افراد مهارت های ضروری را دارند و آن چیزی که موجب تمایز شما با سایرین می شود داشتن مهارت هایی است که امتیاز محسوب می شوند. برای مثال اگر شرکتی به دنبال استخدام یک برنامه نویس iOS باشد داشتن دانش در زمینه Swift ضروری است و نیازی به دانش JavaScript ندارید، اما برای آنکه بتوانید نظر کارفرما را جهت استخدام خود جلب نمایید بهتر است که JavaScript را بدانید.

اگر برای انجام کاری ساخته نشده اید بهتر است بجای پافشاری برای انجام آن منتظر موقعیت کاری بعدی باشید.

در کنار مهارت های ضروری و مهارت هایی که داشتن آنها امتیاز محسوب می شود که به آن مهارت های سخت (Hard Skills) گفته می شوند، شما باید مهارت های نرم (Soft Skills) را نیز در نظر داشته باشید. بصورت مثال اگر کارفرما قصد ایجاد یک تیم از راه دور را داشته باشد توانایی شما در زمینه کار بدون نظارت و وابستگی به دیگران ارزشی ندارد.

اگر کارفرمای شما تجربه اندکی دارد شما سعی نمایید تجارب شخصی خود را در زمینه تدریس برجسته نمایید و این مورد نشان دهنده این است که شما قادر به برقراری ارتباطات پیچیده مابین ایده ها هستید و در نهایت آنها را در پروسه طراحی سایت همراهی می کنید.

علاوه بر توانایی ها سخت و نرم (hard and soft skills)، کارفرمایان نیازمند افرادی هستند که بتوانند خود را با محیط کار وفق دهند.در واقع هر فردی ترجیح می دهد با افرادی که از لحاظ شخصیتی به او نزدیک هستند کار کند، بنابراین شما بایستی شناختی دقیق از شخصیت خود داشته باشید. راستش را بخواهید اگر برای انجام کاری ساخته نشده اید بهتر است بجای پافشاری برای انجام آن منتظر موقعیت کاری بعدی باشید.

صفات مورد نیاز

تا اینجا شما دریافته اید که چه کسی هستید. اما در اینجا می خواهیم موارد و صفاتی را به شما ارائه کنیم که کارفرمایان به دنبال آن هستند.

Lone wolf , team player
اکثر طراحان وب سایت و برنامه نویسان جدای از هم کار می کردند و از این مورد هم راضی بودند. آنها نیازمند فضاهای آرام هستند. این در حالی است که کارفرمایان به دنبال ایجاد یک تیم منسجم هستند، و اینکه شما بتوانید خود را در این زمینه منعطف نشان دهید موجب می شود تا درصد استخدام شما بالا رود.
کسب کار به افرادی که بدون وابستگی به سایرین می توانند کار کنند ارزش زیادی می دهد، اما افرادی که قابلیت فعالیت در تیم را دارند نیز اهمیت زیادی دارند.
تصور نمایید که فعالیت شما بصورت از راه دور است اما باید بتوانید بصورت منظم و سریع به درخواست ها پاسخ دهید. و همچنین باید بتوانید در جلسات اجباری شرکت نمایید. کسب کار به افرادی که بدون وابستگی به سایرین می توانند کار کنند ارزش زیادی می دهد، اما افرادی که قابلیت فعالیت در تیم را دارند نیز اهمیت زیادی دارند.

توانایی ارائه کار در موعد مشخص
یک طراحی وب خوب هیچ مشکلی در ارائه کار در موعد مقرر ندارد. مشتریان اغلب خواهان تغییراتی در کار هستند که موجب شده تا در موعد مقرر کار تحویل داده نشود، اما اینگونه موارد نادر است. توجه داشته باشید که از نقطه نظر کار فرما شما در قالب یک تیم فعالیت می کنید و اگر شما یک روز در ارائه پروژه خود دیر کنید بدان معناست که به کل تیم آسیب رسانده اید.

پذیرش نظرات
توانایی پذیرش انتقادهای سازنده یکی از صفات بارز یک طراح سایت است. اگر یک کارمند نتواند نظرات منفی را مدیریت نماید در کار تیمی خود ضعیف عمل کرده است. اگر بر روی پروژه ای کار نموده اید که تایید نشده است این را بپذیرید که هیچ چیز فردی نیست و باید در قالب یک تیم جلو بروید.
روی دیگر سکه این است که کارفرمایان و مشتریان نیازمند نظرات شما هستند. بخش عظیم فعالیت شما راهنمایی صحیح آنهاست تا بتوانند بدرستی از مهارت ها و توانایی های شما بهره ببرند.

نمونه کارهایی جذاب
کارفرمایان بصورت گسترده ای نمونه کارهای شما را بررسی می نمایند. البته این مورد هم کم نیست که نمونه کارهایی جذاب وجود دارند که هیچ کدام متعلق به خود طراح نیست.
آمادگی لازم برای صحبت در مورد جزئیات کارهای قبلی خود را داشته باشید. همواره مطالعات حاشیه ای در راستای طراحی خود را معرفی نموده و هیچ گاه در مورد کارهایی که انجام داده اید مبالغه نکنید.

اطلاعات و دانش عالی
طراح سایتی بی نظیر است که بتواند پروژه هایی فاقد هر کونه کد هک و feature های آزمایشی را ارائه دهد. حتی اگر شما خود کدهای طرح خود را ننوشته باشید بایستی بتوانید آنرا تفسیر کنید. همچنین دسترسی و SEO و نگهداری از سایت را نیز باید مدنظر داشته باشید.

توانایی یادگیری و رشد کردن
تمایل به یادگیری از صفات مهم یک طراح سایت است. طراحی سایت همواره با استاندارد ها، روندها و تکنولوژی جدید همراه است. یک طراح ارزشمند همواره با این موارد خود را وفق می دهد. اگرچه که این مورد تضمینی است بر انطباق با مقررات و یا طراحی مجدد سایت با نام تجاری جدید.

بهترین عضو تیم باشید
در نظر داشته باشید که حتی اگر تنها شمایید که با مشتری در ارتباط هستید، هر پروژه طراحی سایت بصورت تیمی انجام می شود. برای آنکه بهترین عضو تیم باشید بایستی تمامی ویژگی های شما منطبق با ویژگی های سایر اعضای تیم باشد. در حقیقت باید اطمینان حاصل کنید که شما و پروژه متناسب با هم باشید.

حتی اگر تنها شمایید که با مشتری در ارتباط هستید، هر پروژه طراحی سایت بصورت تیمی انجام می شود.

همواره پروژه دیگری هم وجود خواهد داشت. بنابراین اگر برای این کار ساخته نشده اید مودبانه کنار بکشید. زمانی که پروژه ای متناسب با شماست، وظیفه شماست که بصورت دقیق آنچه که مشتری به دنبال آن است را بیابید.
اگر می خواهید که در تیمی استخدام دائمی شوید یا پروژه هایی بر مبنای freelancer را ایجاد نمایید، برای استخدام بایستی بدانید که خواسته ها و هدف کارفرمای شما چیست. داشتن مهارت های ضروری اجتناب ناپذیر است اما در صورتی که مهارت هایی که داشتن آنها امتیاز محسوب می شود را نیز داشته باشید برگ برنده در دست شماست.


حمیدرضا عباسی هستم، کارشناس نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک، طراح و توسعه دهنده وب سایت و متخخص سئو، از سال ۹۰ به صورت حرفه ای شروع به فعالیت در زمینه طراحی وب سایت کردم و بسیار علاقه مند و مشتاق به استفاده از تکنولوژی های جدید و بروز در زمینه طراحی وب سایت و تجارت الکترونیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *