البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

گرایشات جدید در طراحی سایت

گرایشات جدید در طراحی سایت

نوآوری و کشف دوباره، سنگ بنای یک طراحی وب سایت خوب می باشند. در عصری که همه برای جذب کاربران سایت سر و دست می شکنند، خیلی مهم است تا در بالاترین سطح توجه قرار بگیرید و طراحان وب سایت برای این موضوع بسیار با یکدیگر رقابت می کنند.

اولین تاثیر بر کاربران وب سایت همیشه از طریق موارد بصری است- البته به استثنای صفحات وب سایت که به طور اتوماتیک به پخش موزیک می پردازند. از جایی که اولین تاثیر بسیار برای طراحی وب سایت ها ارزش دارد، خیلی مهم است تا صفحه وب سایتی داشه باشید که هم از نظر بصری و هم از نظر کاربردی برای کاربران سایت جذاب باشد.

هیاهو زیادی در دنیای طراحی سایت وجود دارد و طراحان سایت سعی دارند تا در این فضای آنلاین و یا اینترنت بدرخشند و متمایز باشند. آن ها دوست دارند سبک های مختلفی در بازار نمایان کنند، به WEBMASTER ها بسیار توجه کنند، و از آخرین گرایشات در طراحی سایت خود استفاده کنند تا بهترین وب سایت را به وجود آورند.

در هر صورت، گرایشات طراحی سایت زیادی قرار دارد که مدت ها است وارد حرفه طراحی سایت شده اند و دچار تغییرات و تحولات نگشته اند.


۱- همیشه طراحی وب سایت گوشی همراه مورد توجه بوده است

اینترنت ها بسیار در گوشی های همراه بسط یافته اند، و کاربران وب سایت در روز به ندرت پیش می آید که از طریق گوشی همراه خود وارد اینترنت نشوند.

طراحی سایت واکنشی و یا پاسخگو یک قانون است و اگر به طور واکنشی طراحی سایت نکنید، حجم زیادی از مخاطبین خود و شاید هم مشتریان سایت آینده خود را از دست می دهید. در آینده نه چندان دور، کاربران سایت نه تنها از طریق گوشی همراه و یا تبلت ها به جستجوی وب سایت های می گردند، بلکه از صفحه نمایش های HUD و تکنولوژی VR نیز برای مشاهده وب سایت ها نیز به کار می برند. این موارد به این معنی است که طراحان وب سایت باید بسیار قوه تخیل عالی داشته باشند تا بتوانند وب سایتی را طراحی کنند که بدون صدمه به نمای بصری و عملکرد آن، در گوشی های همراه و دیگر تکنولوژی ها نیز نمایان شود.

۲- طراحی برای AI یا تعاملات با طراحی وب سایت

تعاملات با وب سایت، یکی از موارد کلیدی در طراحی سایت می باشد. چه زمانی این امر اتفاق می افتد؟ چگونه روی می دهد؟ در چه ابزارهایی این موضوع رخ می دهد؟ این ها همه مواردی هستند که طراح وب سایت باید از خود بپرسد تا برای کاربر سایت، بهترین تجربه کاربری را فراهم سازد. این روند به سرعت تغییر می یابد و با پیدایش موارد آنلاین مجازی، معنای جستجوها نیز تحول یافته اند.
همه این موارد در قالب یک قانون وجود دارد که تجربه کاربری را تفسیر و آنالیز می کند. این قانون بسیار امروزه مورد توجه است و قطعا در آینده هم همین طور خواهد بود. این موارد را در طراحی وبسایت های خود از یاد نبرید. کاربران سایت بر اساس این موارد تصمیم می گیرند که در این طراحی سایت به انتظارات خود رسیده اند یا خیر.

۳- طراحی وب سایت مسطح و یا مینیمالیست

طرحی وب سایت مسطح، از سال ۲۰۱۰ وجود داشته است و به طور مکرر تغییر و تحول می یابند و به مواردی در وب سایت ها تبدیل می شوند که بازدیدکنندگان وب سایت انتظار آن را ندارند. این موارد کاملا بر محور کاربر پسند بودن، تغییر می یابد و بسیار هم جذاب هستند. این طراحی سایت مسطح باعث جلوگیری از حواس پرتی ها می شود و وضوح و صریح بودن محتوای سایت را ممکن می سازند.
کاربران وب سایت بسیار از این موضوع استقبال می کنند، زیرا مانع هدر فتن زمان شان می شود. این طراحی سایت زمان بارگیری صفحات وب سایت را کاهش می دهند و می توانند به راحتی در تمامی صفحه نمایش ها سازگاری یابند. طراحی سایت مسطح، با روش مینیمالیستی تکمیل می شود و این روش و یا گرایش برای همیشه ثابت قدم می ماند. هیچ کاربر وب سایت دوستت ندارد که زمان خود را روی طراحی سایتی صرف کند که دارای جستجو یابی ها و طرح بندی های گیج کننده و شلوغ می باشد. به طور خلاصه، هدف اصلی در این گونه طراحی سایت حذف موارد زائد است، البته بدون اینکه از جذابیت طراحی سایت کاسته شود.


۴- تایپوگرافی برجسته

تایپوگرافی، بخش اصلی در طراحی وب سایت ها می باشد. زمانی که بحث فونت ها در طراحی سایت می شود، با گرایشات زیادی رو به رو می شویم. بیشتر این فونت ها در طراحی سایت، SANS SERIF می باشند، زیرا باعث حواس پرتی کاربر سایت از پیام اصلی وب سایت نمی شود. کلمات این نوع فونت ها دارای قدرت بالایی هستند و برای انتقال پیام و هدف وب سایت به مخاطب سایت، بسیار کاربرد دارد.
به عبارت دیگر، برای همگام ماندن با طراحی وب سایت مینیمالیستی، این صفحات وب سایت از فونت های کوچکی استفاده می کنند که بسیار هم در طراحی سایت موثر می باشند. همان اندازه که این فونت ها واضح و صریح هستند، به همین اندازه هم می توانند به سرعت توجه کاربران را به خود جلب نمایند، که این مورد هدف نهایی شما می باشد.

۵- تصاویر و نقاشی های دستی

تصاویر استوک کلیشه ای در طراحی سایت ها، خیلی جذابیت ندارند. در حالی که این تصاویر برای طراحان وب سایت، بنا بر بودجه ای که دارند، یک گزینه عالی محسوب می شود، اما متاسفانه خیلی هم در طراحی سایت موثر نیستند. طراحان وب سایت امروزی، به دلایل زیادی بیشتر به کشیدن تصاویر دستی و دیگر موارد مشابه روی آوردند.

ابتدا، این تصاویر باعث شگفتی در طراحی سایت می شوند. تصاویر دستی باعث جذابیت و ویژگی منحصر به فرد یک طراحی وب سایت می شوند. برند ها به نحو متفاوت می توانند پیام خود را به کاربر وب سایت برسانند. به عنوان طراح وب سایت می خواهید که طراحی وب سایت تان بی نظیر باشد و بدرخشد، به یاد داشته باشید که این مورد، این قبیل آرزو های شما را تحقق می بخشد.

۶- اسکرول های طولانی- چرا اهمیت به صفحه های بالای وب سایت دیگر یک گرایش و قانون نیست

توجه به بخش بالایی صفحه وب سایت ها، بسیار هشدار داده شده بود. شما نمی خواستید که بازدیدکنندگان وب سایت تان برای مشاهده اطلاعات ضروری و مهم به سمت پایین اسکرول کنند، شما می خواستید در اولین وهله ورود کاربران به وب سایت، آن ها را با موارد مهم موجود در وب سایت رو به رو کنید. امروزه هم این گرایش بسیار اهمیت دارد، مخصوصا برای وب سایت های فروش تجارت الکترونیک.

البته مواردی هم وجود دارد که هر چه وب سایت ها اسکرول بیشتری داشته باشند، رضایت مشتریان وب سایت هم بیشتر خواهد بود. اگر در وب سایت خود داستانی برای گفتن دارید، داستانی که جالب و شگفت انگیز باشد و نظر کاربران سایت را جلب می نماید، در این شرایط اسکرول طولانی در وب سایت به کمک شما می آید. کاربران وب سایت زمانی که به داستان موجود در وب سایت جذب شوند، می خواهند در این مورد بیشتر بدانند. استفاده از این تکنیک می تواند نتایج عالی را برای طراحی وب سایت تان فراهم آورد، مخصوصا اگر از انیمیشن ها و افکت های منطبق استفاده کنید. البته در این مورد خیلی هم زیاده روی نکنید. اگردر وب سایت خود موارد و محتواهای زیادی اعم از ویدئو و تصویر و متن قرار دهید، سرعت بارگیری وب سایت تان کاهش می یابد و تاثیر معکوسی بر طراحی وب سایت و جذب مخاطبان به وب سایت تان دارد.

۷- طراحی فلت

گرایش به سمت طراحی فلت بعد از معرفی ویندوز ۸ توسط مایکروسافت افزایش پیدا کرد. در دهه گذشته معمولا برای طراحی وب سایت از افکت های فلش، متون متحرک، سه بعدی کردن فونت و یا ایجاد سایه برای متون استفاده میکردند اما در طراحی فلت بر خلاف سبک های گذشته، مینیمالیسم و ایجاد یک تجربه کاربری بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.
همچنین در طراحی فلت سعی میشود تا با بهره گیری از تصاویر با کیفیت و رنگ های مناسب در کنار طراحی ساده و مینیمال بر اساس نیاز مخاطبین، میزان اثر بخشی آن افزایش یابد.

۸- طراحی وب سایت بصورت کارتی

زمانی که پینترست منتشر گردید، تعداد مخاطبینش از یوتیوب، لینکدین و گوگل پلاس بیشتر بود و این را میتوان به لطف طراحی پلتفورم آن بصورت کارتی دانست، زیرا در این سبک از طراحی، مخاطبین میتوانند مطالب مورد نیاز خود را همزمان بروی کارت های مختلف که حاوی عکس، مطلب و یا حتی میزان محبوبیت آن عنوان در رسانه های مختلف است، مشاهده نمایند.

۹- فونت های بزرگ و اختصاصی

میزان استفاده از فونت ها و تایپوگرافی در طراحی وب سایت ها رشد کرده است و طراحان و ایده پردازان وب سایت با بهره گیری از فونت های اختصاصی و بزرگ در طراحی وب سایت سعی میکنند میزان توجه مخاطبینشان را به یک عنوان بخصوص جلب نمایند.


۱۰- استفاده از فیلم در پس زمینه وب سایت

شرکت ها سعی میکنند تا با رشد و توسعه تکنیک ها و قابلیت های جدید در طراحی وب سایت و منطبق نمودن آنها با اصول دیجیتال مارکتینگ معرفی بهتری از برند و محصولاتشان در فضای آنلاین داشته باشند. یکی از این متدها نمایش فیلم در پس زمینه وب سایت میباشد که با توجه به قابلیت های جدید برنامه نویسی وب امکان پخش فیلم هایی با کیفیت بالا در پس زمینه وب سایت میسر گردیده است.

۱۱- همبرگر منو

علت استفاده از همبرگر منو در هزاران وب سایت چیست؟ یک طرح گرافیک ساده سه خطی با قابلیت باز و بسته شدن با هر کلیک کاربر!
همبرگر منو میتواند جایگزین خوبی برای منو های شلوغ و گیج کننده در وب سایت ها شود و کمک زیادی به سادگی و مینیمال بودن وب سایت کند.

با استفاده از این تکنیک ها در طراحی وب سایت میتوانید سرعت، سادگی و میزان اثر بخشی وب سایتتان را افزایش داده و موجب ارتباط بهتر با مخاطبینتان گردید.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *