البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

۱۰ روش انتخاب عنوان مناسب برای سئو (SEO)

۱۰ روش انتخاب عنوان مناسب برای سئو (SEO)

انتخاب عنوان مناسب یا تیتر مناسب مهمترین بخش از فرآیند انتخاب واژگانی است که به یک مطلب ارتباط دارند. چطور عنوان های مناسب تری انتخاب کنیم تا شانس بیشتری برای دیده شدن در موتور جستجوی Google داشته باشیم.

عنوان صفحه که در تگ title قرار می گیرد مهمترین تگ صفحه در وب سایت بر اساس اصول سئو است. دلیل اهمیت عنوان صفحه این است که معرف توضیحات و محتویات در آن صفحه می باشد و در موتورهای جستجو لینک آبی رنگی که کاربران بر روی آن کلیک می کنند و وارد وب سایت می شوند عنوان صفحه است. همچنین در شبکه های اجتماعی نیز عنوان صفحه به عنوان لینک به اشتراک گذاشته شده در اختیار کاربران قرار می گیرد.

اصولی که باید در هنگام انتخاب عنوان صفحه به آن ها توجه نمود:

۱. عنوان بهتر است کوتاه تر و حاوی کلمات کلیدی باشد

در گذشته گوگل محدودیتی در پردازش تعداد کاراکترهای عنوان اعمال میکرد. امروز اگر چه این محدودیت برداشته شده است، اما در نمایش عناوین نتایج جستجو همچنان این محدودیت باقی است (۵۱۲ پیکسل و البته وابسته به اندازه صفحه نمایش). به نظر می رسد انتخاب عنوان بین ۵۰-۶۰ کاراکتر انتخاب بهینه ای باشد.

۲. تگ title فقط یکبار در صفحه و آن هم بین تگ head قرار گیرد

بعضی از صفحات وب سایت ها دارای تگ title نمی باشند و یا دارای چندین تگ از این نوع می باشند و در مواردی هم تگ title دربین تگ body در صفحه قرار گرفته است که تمامی آن ها اشتباه است.

اخیرا گوگل برای عناوین طولانی (در زبان انگلیسی) ممکن است به جای نمایش ابتدای عنوان، ترکیبی از کلمات عنوان را که با خط تیره از هم جدا می شوند نمایش دهد. اطلاعات خیلی دقیقی از جزئیات الگوریتم نمایش و پردازش عنوان مطالب در نتایج جستجو نیست. نمونه زیر یک نمونه از عنوان طولانی و نامناسب است که تمام خبرگزاری ها خبر را با این عنوان منتشر کرده اند:

۳. عنوان باید واضح و گویا باشد

عنوان صفحه محلی برای قرار گیری مهمترین کلید واژه ها در صفحه است. به ترتیب با کلید واژه مهم تر به کلید واژه کم اهمیت تر متن عنوان را انتخاب نمایید. دقت نمایید در عنوان از تعداد کلید واژه ها به تعداد زیاد و بی معنی و فقط برای تکرار استفاده ننمایید و به یاد داشته باشید که هر چه کلید واژه انتخاب شده مرتبط تر و بهتر انتخاب گردد نرخ کلیک بر روی آن افزایش می یابد.

مهمترین دلیل برای این موضوع این است که کاربران بعد از مشاهده نتیجه جستجو، به دنبال مرتبط ترین عنوان با مقصود مورد جستجوی خود خواهند بود.
عناوین مبهم و گول زننده برای جلب توجه کاربران بسیار خوب هستند، اما در بلند مدت به علت پیش بینی بانس ریت یا نرخ ریزش (Bounce Rate) بالا، دلیل واضحی بر افت رتبه مطلب در نتاج جستجو خواهند بود. به عنوان نامناسب زیر توجه کنید، بهتر بود نام سه ستاره به صورت کوتاه در عنوان ذکر می شد:

۴. غلط املایی ممنوع

قبل از انتشار مطلبتان، توصیه اکید این است که مطلب خود را یک بار دیگر مرور کنید. غلط املایی در عنوان علی الخصوص برای سایت های خبری فاجعه است. معمولاً مطالب خبری در ساعات و روزهای اولیه داغ هستند و درصد زیادی از کاربرا ممکن است از طریق موتورهای جستجو به سایت شما مراجعه کنند. غلط املایی مانع از نمایش صفحه مورد نظر شما در نتایج جستجویی که کاربر به دنبال آن است می شود. از سوی دیگر علت تاکید من بر مرور عنوان قبل از انتشار این است که اگر از URL های کاربر پسند استفاده می کنید، تغییر در عنوان منجر به از دست رفتن لینکی می شود که گوگل آن را ایندکس کرده است و این اشکال دیگری است.

۵. در زمان انتخاب عنوان به این موضوع فکر کنید که آیا کاربر نیز همین را جستجو خواهد کرد

خود را به جای کاربر بگذارید. ممکن است عنوانی که شما انتخاب می کنید به قدری دور از ذهن باشد که کاربر هیچ گاه این عنوان یا کلمات موجود در آن را جستجو نکند. سعی کنید خود را به جای کاربر بگذارید. در واژه گزینی و اینکه چه کلماتی بیشتر مورد اقبال کاربران هستند از سرویس ترندز گوگل (google.com/trends) استفاده کنید. ممکن است عنوان مطلب شما یک سوال باشد، در صورتیکه کاربر با استفاده از مصدر به دنبال مطلب خود بگردد.

۶. از کلید واژه های تکراری خودداری نمایید

بعضی افراد تصور می کنند هر چه تعداد استفاده از کلید واژه در عنوان بیشتر باشد اهمیت آن از لحاظ موتورهای جستجو بیشتر می شود و به تکرار استفاده از کلید واژه به صورت غیر متعارف می پردازند که این تصور اشتباهی است. حتی اگر تعداد تکرار کلید واژه ها به صورت نا متعارف زیاد باشد ممکن است وب سایت به عنوان ایجاد کننده اسپم شناسایی شود و کاهش رتبه در موتورهای جستجو را نیز تجربه نماید.

۷. استفاده از نیم فاصله ممنوع

اگر چه از دیدگاه نگارشی استفاده از نیم فاصله برای بالا رفتن میزان خوانایی متن بسیار پسندیده است، اما استفاده از آن در متن ممکن است شانس عبارات شما را برای دیده شدن در نتایج جستجو کاهش دهد. شاید این مشکل روزی از سوی گوگل حل شود، اما با توجه به اینکه هیچ کاربری در زمان جستجو عبارات را با نیم فاصله جستجو نمی کند، نتایج یک بررسی م در ابتدای سال جاری نشان داد استفاده از نیم فاصله شانس بیشتری را در اختیار رقبای شما قرار میدهد تا در نتایج بالاتر دیده شوند.

۸. بهتر است کلمات کلیدی مهم تر در ابتدای عنوان باشد

بهتر است ابتدای عنوان را در اختیار کلمات کلیدی مهم تر قرار دهیم. اگر یک عنوان شامل ده کلمه باشد، از دید موتور جستجو به ترتیب اهمیت کلمات از کلمه اول تا دهم کاسته می شود. لذا جای بهتر را به کلمه مهم تر بدهیم. برای مثال اگر خبری در رابطه با باشگاه پرسپولیس است، بهتر است پرسپولیس در جایگاه اولین کلمات باشد تا آخرین کلمات. موضوع مهم دیگر این است که بهتر است ترتیب کلمات را آنطور که فکر می کنید کاربر جستجو خواهد کرد قرار دهید!

۹. استفاده نکردن از عناوین تکراری در سایت

اگر مطلبی را می نویسید که عنوانی دقیقا مشابه با مطلب دیگرتان در سایت دارد، بهتر است این کار را نکنید. مگر اینکه بخش دومی از یک مطلب باشد و محتوای متفاوتی هم داشته باشد.
همچنین بهتر است یک کلمه در سایت همواره به یک شکل نوشته شود، مگر هدف این باشد که گستره وسیع تری از جستجو را هدف قرار دهیم. برای مثال بهتر است همواره از کلمه «کی روش» استفاده شود تا اینکه در یک عنوان از کلمه کی روش و در عنوان دیگر از کلمه کروش استفاده شود (ممکن است مشکل از غلط املایی بوده باشد!):

۱۰. از ابزارها برای تحلیل و آنالیز درست بهره بگیرید

ابزارهایی مثل Google Adwords، Google Keyword Planner، Google Trends، Webmaster Tools و Google Analytics ابزارهای بسیار مهمی هستند که در انتخاب واژگان و عناوین شما را یاری می کنند. اما این در این میان استفاده از این ابزارها مهم تر از هر چیزی باید در جهت تحلیل درست و تصمیم درست باشد. ابزارهای به خودی خود فاقد ارزش حداکثر برای شما هستند.

در اصول زیاده روی نکنید. تلاشتان در رعایت عمومی اصول باشد. همیشه به کاربر فکر و خودتان را جای وی بگذارید و به رضایتمندی کاربر فکر کنید. اگر همه چیز ارگانیک و بر مبنای رضایت کاربر پیش برود، همه معادلات فنی نیز به بهترین شکل رقم خواهد خورد.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر ببخشید من تازه به شروع یاد گیری طراحی سایت با وردپرس کردم و یک سایت به نام بخند دارم درست میکنم و مطالب روانشناسی می‌زارم ولی الان نمی‌دونم عنوان سایت چی باشه ممنون میشم کمک کنید

  • با سلام و تشکر از شما بابت بازدیدی که از سایت ما داشتید.
   همونطور که قطعا خود شما هم اطلاع دارید، نام یک سایت نقش خیلی مهمی در سئو و اصولا معرفی شما بازی می کند. اسمی که در حال حاضر هم دارید، خیلی نامناسب یا بی ربط نیست، به خصوص اگه این مطالب روانشانسی که منتشر می کنید به بهبود زندگی انسان ها کمک کنه.
   پیشنهاد می کنم یه سری به این مقاله ما بزنید:
   https://www.web-city.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A6%D9%88
   امیدوارم مطالب مفیدی از این مقاله بدست بیارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *