البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

۱۰ نکته مهم برای شروع سئو

۱۰ نکته مهم برای شروع سئو

هر سایتی برای هر منظوری که طراحی شده باشد نیاز دارد تا از تکنیک بهینه‌ سازی در موتورهای جستجو یا سئو بهره‌ گیرد تا در نتایج جستجوی موتورهای جستجو مثل Google و… در بالاترین محل ممکن و در میان اولین پیشنهادات در نتایج جستجوی موتورهای جستجو قرار گیرد. یک تعریف ساده از سئو این است که روشی پیدا کنیم تا با کمک آن بتوانیم طراحی سایت خود را بیشتر در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهیم و ار این طریق تعداد بازدیدکنندگان از سایت خود را افزایش دهیم.

با وجود اینکه در چند سال گذشته تغییرات زیادی در دنیای سئو رخ داده است. با اینحال هنوز هم برخی از اصول بنیادی خاص آن بدون تغییر باقی مانده است.

۱- بازدیدهای سایت خود را مرتبا کنترل کنید

برای آنکه برسی کنید که سایت شما از سئو خوبی برخوردار است یا خیر و بررسی اینکه آیا ترفندهای سئو شما مناسب هستند نیاز است تا در هرکجا که هستید بتوانید مرتبا میزان بازدیدهای سایت خود را کنترل کنید. برای این کار می‌توانید از ابزارهایی مثل Alexa و Google Toolbar برای کنترل دائمی میزان مراجعه به سایت خود استفاده کنید. علاوه بر تعداد بازدیدکنندگان بررسی اینکه این بازدیدکنندگان بیشتر به دنبال چه مطالبی هستند و با جستجوی چه مفاهیمی به سایت ما راه پیداکرده‌اند نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

۲- کلمات کلیدی

شما باید نسبت به‌قرار دادن کلمات کلیدی مناسبی برای هر بخش از سایت خود مثل عناوین، تیتر تصاویر، مفاهیم و مندرجات و حتی URL ها هشیارانه عمل کنید. خودتان را به‌جای فردی که در حال جست‌وجو راجع به یک مطلب خاص است بگذارید و ببینید برای دستیابی به آن مفهوم چه کلمات و عباراتی را جستجو می‌کنید؟ حال این کلمات را به‌عنوان کلمات کلیدی درهرجای‌ سایت خود استفاده کنید.

دقت کنید! اگر تعداد کلمات کلیدی که استفاده می‌کنید بیش‌ازحد باشد موتورهای جستجوگر شمارا شناسایی می‌کنند و از میان نتایج جست‌وجو حذف می‌کنند. لذا باید در استفاده از کلمات کلیدی با استراتژی و محتاطانه عمل کنید.

۳- استفاده از کلمات کلیدی در تصاویر

موتورهای جست‌وجو تنها قادر هستند که درون نوشته‌های شما جست‌وجو کنند و قادر نیستند که نوشته‌های درون تصاویر را نیز بررسی کنند. به همین دلیل نیاز است تا توضیحات کافی و مناسبی برای هر تصویر آورده شود. در ابتدا نام مناسبی برای تصویر بیاورید: یک تگ alt به شما این امکان را می‌دهد که کلمات کلیدی بسیاری را به هر تصویر اضافه کنید. استفاده از نوشته‌های قابل‌رؤیت در اطراف تصاویر موجود در طراحی سایت می‌تواند به سئو کمک کند. توصیه می‌شود که در اطراف تصاویر خود توضیحات مناسبی بیاورید که به‌خوبی مفاهیم موجود در تصویر را بیان کنند.

زمانی که کاربران به دنبال تصاویر خاصی می گردند، با چه چیزی جستجو می کنند؟ بله. کاربران با کلمات کلیدی جستجوهای خود را انجام می دهند. به همین خاطر شما نیز باید از کلمات کلیدی مناسب برای تصاویر خود استفاده کنید. البته این موضوع به معنی انباشته کردن کلمات کلیدی (keyword stuffing) در یک تصویر نیست.

تصاویر در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. گوگل بخشی را به طور کامل به نتایج تصاویر اختصاص داده است.

۴- ایجاد یک نقشه برای سایت خود

ایجاد یک نقشه سایت (یک صفحه که تمام صفحات موجود در سایت را لیست می‌کند و به آن‌ها لینک می‌کند) کمک می‌کند تا موتورهای جست‌وجوگر راحت‌تر بتوانند در طراحی سایت شما مطلبی را جست‌وجو کنند. یک توصیه : هرچقدر تعداد کلیک‌های موردنیاز برای رسیدن به صفحه موردنظر در وب‌سایت شما کمتر باشد بهتر است.

۵- استفاده از URL های آسان واضح و قابل درک

URL های خود را به‌ گونه‌ای طراحی کنید که برای موتورهای جست‌وجوگر مناسب و به‌راحتی قابل‌دسترسی باشند. برای این کار نیاز است تا از کلمات کلیدی واضح و مشخصی برای نام‌گذاری آن‌ها استفاده کنید.

تنها از آدرس های با معنی و قابل خواندن استفاده کنید. ناتوانی کاربران در درک آدرس سایت شما می تواند موتورهای جستجو را نیز سردرگم کند

۶- کمتر از فلش استفاده کنید

فلش‌ها ممکن است به نظر زیبا باشند اما برای سئو شما نمی‌توانند منفعتی داشته باشند. استفاده از فریم، فلش و AJAX باعث بروز مشکلی می‌شود که نمی‌توان به یک صفحه‌ی خاص لینک کرد. به‌هیچ‌وجه از فریم استفاده نکنید و استفاده از فلش و AJAX را تا حد ممکن کاهش دهید تا بهترین نتایج ممکن را در سئو دریافتت کنید.

۷- لینک مجدد به سایت خودتان

هیچ استراتژی در سئو وجود ندارد که ساده‌تر از لینک کردن مجدد سایت خودتان هست، این کار یکی از ساده‌ترین روش‌های افزایش بازدید از یک سایت است. برای مثال زمان‌هایی که مطالب جدیدی را در طراحی سایت قرار می‌دهید به مطالب موجود در آرشیو خود در اثناء این مطلب لینک کنید. دقت کنید که همواره به محل درستی لینک کنید و لینک کردن‌های تودرتو و بیش‌ازحد بپرهیزید تا باعث آزار مخاطبان سایت خود نشوید.

۸- محتوا

نیاز است تا محتوای سایت شما شامل مطالب جدید باشد و به‌طور مرتب به‌روز شود که در افزایش میزان بازدید بسیار موثر است. بهترین طراحی سایت‌ ها برای مخاطبان و موتورهای جست‌وجوگر آن‌هایی هستند که مرتباً به‌روز می‌شوند و شامل مطالب مفید و جدید در مورد مسائل مختلف روز هستند.

این موضوع مهم تر از آن است که فکر می کنید. فاکتور تازگی یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت است. محتوای منحصر به فرد یکی از فاکتورهایی است که بر روی نمره تازه بودن محتوا تاثیر می گذارد. با تولید محتوای منحصر به فرد، منظم و مداوم قادر خواهید نمره تازه بودن محتوا را بهینه سازی کنید.

۹- شبکه های اجتماعی

یک وب‌سایت تنها یک المان از دنیای گسترده شبکه های اجتماعی هست و نیاز به یک استراتژی قوی برای سئو دارد تا بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد. به‌منظور آنکه سایت شما دارای پلتفرم اجتماعی خوبی باشد نیاز است تا در آن به مطالب به‌روز و جدید دنیا لینک داده شود. این کار موجب می‌شود تا مخاطب درجاهای مختلفی از رسانه جمعی با لینک‌هایی از سایت شما مواجه شود و از طراحی سایت شما بازدید کند.

اگر می خواهید سیگنال های اجتماعی بیشتری کسب کنید، قوانین مشخصی وجود دارد:

  • محتوای مفید و قابل اشتراک ایجاد کنید.
  • دکمه های اشتراک را به پست های خود اضافه کنید به صورتی که در دید کاربران باشد.
  • از افراد بخواهید محتوای شما را به اشتراک بگذارند.
  • برای به دست آوردن اشتراک گذاری های بیشتر، میزبان یک مسابقه اجتماعی باشید.

۱۰- به سایت‌های دیگر لینک بدهید

یکی از راه‌هایی که به کمک آن می‌توانید به‌سادگی بازدید سایت خودتان را افزایش دهید این است که ارتباطاتی میان سایت خودتان و سایت‌های دیگر ایجاد کنید. پیشنهاد ما به شما این است که به وبمستر های سایت‌های معتبر پیام بدهید و از آن‌ها درخواست کنید یک لینک از سایت شمارا در سایت خودشان قرار دهند و شما نیز همین کار را در قبال آن انجام بدهید. این‌یک بازی دو سر برد است و من به شما اطمینان می‌دهم که آن‌ها درخواست شمارا می‌پذیرند.

دقت کنید!!! با سایت‌هایی ارتباط برقرار کنید که از اعتبار خوبی درمیان کاربران اینترنت برخوردار باشند، زیرا نامناسب بودن سئو و عادت‌های بد سئوی آن‌ها می‌تواند طراحی سایت شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *