البـرز، فردیس، شهرک وحدت،
بلوار یخ، خیابان سوم غربی، پلاک ۸۰، طبقه ۱
۳۶۶۶۸۳۲۸ ۰۲۶
۵۶۶۶۸۳۲۸ ۰۹۳
info@web-city.ir
support@web-city.ir

AMP چیست؟

AMP چیست؟

در دنیای امروز، بسیاری از افراد برای جستجو در وب و به دست آوردن اطلاعات در زمینه های گوناگون از گوشی تلفن همراه خود استفاده می کنند. بنابراین سازگار بودن صفحات وب با موبایل از اهمیت خاصی برخوردار است. در همین راستا، گوگل اخیراً پروژه صفحات موبایلی پرشتاب (AMP) را راه اندازی کرده است. پروژه صفحات پرشتاب موبایل یک فریم ورک متن باز است که هدف آن بهبود و افزایش سرعت نمایش صفحات وب در گوشی های تلفن همراه است.

 

فریم ورک AMP چیست؟

AMP یا Accelerated Mobile Page به معنی افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل می باشد. پروژه AMP به طور کامل از فناوری های موجود در وب ساخته شده است. این پروژه که به وسیله گوگل و توییتر انجام شده است، به برنامه نویسان کمک می کند تا صفحات HTML با حجم کم ایجاد کنند. این کد ها به راحتی در صفحات موبایل لود می شوند، تا با لود سریع محتوای صفحات وب به راحتی برای کاربران قابل مشاهده باشد. درکل پروژه AMP با هدف افزایش خوانایی و سرعت بارگذاری صفحات وب در موبایل پایه گذاری شده است.

AMP در واقع یک صفحه HTML ساده می باشد که دارای یک مجموعه ای از تنظیمات که این تنظیمات میتواند بر سرعت صفحات تاثیر بگذارد صفحات AMP مانند سایر صفحات وب سایت می باشد و در حالت نمایش هیچگونه تفاوتی با یک صفحه HTML ساده نمیکند.

AMP یک منبع کد باز است شاید یکی از دلایل منبع باز بودن AMP این است تا هر فردی که دارای توانایی بالای در کد نویسی می باشد برای ایجاد کد بهینه آن را تغییر دهد.

شرکت های مختلفی از جمله WordPress ، Pinterest، APPLE، LinkedIn و دیگر شرکت هایی که در فناوری های وب فعالیت می کنند در این پروژه شرکت کرده اند تا همگام با این فناوری گوگل در جهت سهولت کاربران گام بردارند.

 

چرا AMP موجب افزایش سرعت لود صفحات موبایل می شود؟

به طور ساده می توان گفت که صفحات موبایلی پرشتاب در واقع نسخه ای از صفحات وب موبایل هستند که بر روی یک نسخه ابداعی HTML اجرا می شوند که در این HTML اکثر عناصری که باعث کاهش سرعت بار گذاری صفحات وب در گوشی های تلفن همراه می شوند (مانند Java Script و …) را حذف می کند. در این نسخه از صفحات وب، تنها استفاده از تگ های خاصی از HTML مجاز است و نمی توان از همه تگ ها استفاده کرد. به طور کلی در صفحات پرشتاب وب موبایل استفاده از کدهایی که حجم صفحات را افزایش می دهند غیر مجاز است.

AMP رتبه وبسایت شما را در نتایج جستجو بهبود خواهد بخشید

از زمان مطرح شدن الگوریتم ” Mobilegeddon” در سال گذشته، سازگاری صفحات وب با گوشی های تلفن همراه، به یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی تبدیل شده است. بنابراین AMP که با هدف بارگذاری سریع صفحات وب در گوشی های تلفن همراه، ایجاد شده است می تواند در زمینه دستیابی وب سایت ها به رتبه بندی بهتر بسیار موثر باشد. سایت های AMP در نتایج جستجو نیز با یک برچسب سبز رنگ که بر روی آن نماد رعد و برق حک شده است، مشخص می شوند که این برچسب کاربران را به تجربه صفحات پرسرعت وب موبایل دعوت می کند.

هرچند AMP سرعت بارگذاری صفحات وب را افزایش می دهد و از این جهت در بهبود رتبه بندی مهم است اما نسبت به سایر فاکتورهای سئو از اولویت خاصی برخوردار نیست و فقط می توان آن را به عنوان یکی از تاکتیک های سئو مد نظر قرار داد.

 

چگونه سایت خود را بر مبنای استاندارد های AMP آماده کنیم؟

در مرحله اول شما باید صفحات AMP سایت خود را بسازید و صفحه سایت خود را بر اساس استاندارد های AMP طراحی کنید. شما به راحتی می توانید با ابزار developer tools گوگل کروم از استاندارد کدهای خود بر اساس فریم ورک AMP آگاه شوید. پلاگین های وردپرس که برای ایجاد صفحات AMP نوشته شده اند به شما کمک می کنند به راحتی صفحات داینامیکی بر مبنای استاندارد های AMP بسازید.

 

چگونه سایت خود را برای AMP بهینه کنم؟

سایتهایی که از وردپرس بعنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنند میتوانند افزونه مخصوص وردپرس AMP را نصب کنند، اما موقع نصب لازم است به سازگاری این افزونه با سایر افزونه هایی که قبلا نصب شده اند توجه کنند زیرا عدم سازگاری به طور خودکار بررسی نمی شود. برای سایتهایی که روی وردپرس نصب نشده اند، می توانند به خود سایت AMP مراجعه کنند و خواهند دید که اینکار به طور دستی و براحتی انجام خواهد شد.

باید خود را برای این تغییر آماده کنید گوگل تلاش می کند تا با ارائه صفحات پرشتاب وب موبایل رفتار و عادات جستجو را در میان کاربران موبایل تغییر دهد. دیگر برای صاحبان وب سایت ها توجیه زیادی برای عدم استفاده از صفحات موبایلی پرشتاب وجود ندارد. زیرا با افزایش کاربران گوشی های تلفن همراه در دنیای وب، سایت هایی که با این تغییر هماهنگ نباشند به احتمال زیاد بخش بزرگی از ترافیک خود را از دست خواهند داد.

اجرای صفحات موبایلی پرشتاب آسان است و گوگل تمامی موارد مورد نیاز را به صورت یک فریم ورک متن باز فراهم آورده تا صاحبان سایت ها را به پذیرش هر چه بیشتر آن تشویق کند.
به نظر نمی رسد که جایگاه نتایج پولی گوگل زیاد تحت تاثیر صفحات پرشتاب موبایل قرار بگیرند. شاید این نتایج همچنان از اولویت برخوردار باشند اما نتایج ارگانیگ و طبیعی جستجو احتمالاً دچار دگرگونی ها و نوساناتی خواهند شد. به هر حال تاثیر AMP در نتایج جستجو، به ویژه در مورد سایت های معروف و پرطرفدار که بخش بزرگی از ترافیک را به خود اختصاص داده اند، در آینده نزدیک قابل ارزیابی خواهد بود.


مجید احدی هستم‌، تولید کننده محتوا برای سایت، قبلا در زمینه تعمیرات موبایل و مدتی هم در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت داشتم. در حال حاضر مدتی هست که به حوضه فناوری اطلاعات علاقه مند شدم در حال حاضر به عنوان تولید کننده محتوا و ویرایشگر سایت فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *